1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kkurt [141]
3 years ago
9

How many inches would a point on the outer edge of the large gear travel in a 150º rotation? (The gear has a radius of 4 inches)

Please explain how you would solve this.
Mathematics
2 answers:
MaRussiya [10]3 years ago
8 0
Your answer would be 600. all u have to do is multiply the degree rotation to the radius.
hope this has helped.
Effectus [21]3 years ago
6 0

Answer:

10.5 inch

Step-by-step explanation:

As we know that the angle rotated in one complete rotation is 360 degree.

The distance traveled in one complete rotation is circumference of the circle.

So, in 360 degree, the distance covered = 2 x 3.14 x Radius

                                                                    = 2 x 3.14 x 4 = 25.12 inch

In 1 degree, the distance covered = 25.12 / 360 inch

In 150 degree, the distance covered = 25.12 x 150 / 360 = 10.5 inch

You might be interested in
Find the volume of the cone. Round your answer to the nearest tenth.
oee [108]

Answer:

15205.3  

Step-by-step explanation: H=30  R²=484  3.14=π  →= rounded up to tenth  V = Volume

<em><u>formula (no numbers): H x R² x π ÷</u></em><u> </u>\frac{1}{3}<u> (or 3) </u><em><u>= V</u></em>

<u><em>how i got the answer :  30 x 484 x 3.14 ÷ 3 = 15205.31  → 15205.3</em></u>

4 0
3 years ago
Grapes are 2.55 per pound and on two separate occasions Dana went to the store to
fomenos

Answer: $11.48

Step-by-step explanation:

First of all, you have to multiply 3.25 by 2.55 because the grapes are 2.55 per pound. That makes 8.2875 for the first occasion. Next, you have to multiply 1.25 by 2.55 for the second occasion. That makes 3.1875. You then have to add 8.2875 and 3.1875. You get 11.47500, and that rounded to the nearest cent is $11.48.

8 0
2 years ago
Samantha wants to move into an apartment when she begins school in the fall. Right now she
kompoz [17]

Answer:

she should set up a budget on how much she makes

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A thermodynamic analysis of a proposed brayton cycle gas turbine yields p=5 mw of net power production
lina2011 [118]
The Brayton cycle<span> is a thermodynamic </span>cycle<span> named after George Bailey </span>Brayton<span> that describes the workings of a constant pressure heat engine. The original </span>Brayton<span> engines used a piston compressor and piston expander, but more modern gas turbine engines and air breathing jet engines also follow the </span>Brayton cycle<span>.</span>
4 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the ratio of 12 puppies to 36 kittens? SHOW YOUR WORK PLEASE I NEED THE GRADE AT SCHOOL!
    15·2 answers
  • Please help me fast!!!!
    10·2 answers
  • kai calculates that he spends 15% of a school day in science class. If he spends 75 minutes in science class, how many minutes d
    8·1 answer
  • Ana earns 75 points and loses 30 points write and solve an expression to find anas final score
    9·1 answer
  • You are fishing and are reeling in a fish. You reel in the fish at a rate of 2.5 feet per second. After 4 seconds, the fish is 1
    11·1 answer
  • Triple integral where e is enclosed by paraboloid z= x^2 y^2 and plane z=4
    6·1 answer
  • If the measure of one exterior angle of a regular polygon is 156 degrees , how many sides does the polygon have ?
    13·1 answer
  • Brainliest Help me it’s easy
    8·2 answers
  • I’ll give brainliest i’m in middle school<br> help
    8·1 answer
  • Which one should I be picking?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!