Answer: 3:31= alligators to total animals. 16:31= turtles total animals. 12:31= snakes to total animals.
Step-by-step explanation:
3+16+12=31 the total
In order to determine the cost of each pencil we have to divide the total cost for the package of pencils by the number of pencils contained
For the 4 pencils box:
Cost per pencil = Total cost/number of pencils
Cost per pencil = 6/4 = 1.5
Similarly, for the 5 pencils package:
Cost per pencil = 7/5 = 1.4
As you can see, the $7 package is better to buy, because each pencil costs $1.4, then, option A is the correct answer
Answer:
the answer is 40
Step-by-step explanation:
x+60
x=60-20
x=20