1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-s [515]
3 years ago
13

Jamar is playing a video game. The object of the game is to roll a marble into a target. In the figure, the

Mathematics
2 answers:
OleMash [197]3 years ago
3 0

Answer:

Jamar should hit the wall opposite to the side of the barrier(if there is a space), which will cause the ball to bounce off the wall at an angle and into Target.

Brrunno [24]3 years ago
3 0

Answer: (0,2)

Step-by-step explanation:

You have to get from M to T without touching the barrier. What you do is you reflect M across the edge of the screen (y axis) and you should get (0,-1). After you do that connect T to M’ and the y intersect is your answer, (0,2)

You might be interested in
Find the midpoint M of the line segment joining the points P = (-8, 3) and Q = (-2, -7).
Gnom [1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let (x,y) be midpoint of P(3,4) & Q(5,−2)

Midpoint formula for two points (a,b) and (c,d) is

(x,y) =(

2

a+c

​

,

2

b+d

​

).

x=

2

3+5

​

=4

y=

2

4−2

​

=1

∴   (x,y)=(4,1)

7 0
2 years ago
a single carton of juice cost $4.20. A special offer pack of 3 cartons cost $9.45. Jace bought a special offer instead of 3 sing
Ostrovityanka [42]

The 3 pack cost $9.45

3 single cartons would have cost: 3 x 4.20 = $12.60

Difference in cost: 12.60 - 9.45 = $3.15

Percent savings : 3.15/ 9.45 = 0.3333

0.333 x 109 = 33.33%

Round the answer as needed

7 0
2 years ago
If Gabby wants to buy a t-shirt for $35.99 but she has a discount for 10% off, how much is her final cost?
Leno4ka [110]

Answer:

It's $32.39.

Step-by-step explanation:

35.99 - 35.99*10% =

=35.99 - 35.99*0.1

=35.99 - 3.599

=32.391

32.391 is close to 32.39 so we will round it to that number.

The answer is $32.39.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE 25 POINTS AND BRAINLIEST FOR JUST THIS ONE QUESTION FOR THE CORRECT ANSWER
ohaa [14]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

2x is the parent function and -6 is the y intercept

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find a polynomial f(x) of degree 5 that has the following zeros.
    14·2 answers
  • 15-4+ (7 - 5) what’s that answer
    9·2 answers
  • Calculating conditional probabilities - random permutations. About The letters (a, b, c, d, e, f, g) are put in a random order.
    15·1 answer
  • All numbers greater than or equal to 6​
    11·1 answer
  • -1/2x-2y=4 what is the answer?
    5·1 answer
  • Hello! Can anyone please tell me the measurement of t and v ? Any help is gladly appreciated.​
    15·1 answer
  • 22. The mean of 15 observations is 32. Find the resulting mean, if each observation is: (i) increased by 3 (ii) decreased by(v)
    13·1 answer
  • The formula for the area of a triangle is 1A bh2=, where b is the length of the base and his the height. Rearrange the formula t
    8·1 answer
  • 4) Pls help me I have the answers but I need to show the work
    15·1 answer
  • What is the mean absolute deviation of 3 3 1 9 3 1 8
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!