Full question attached
Answer:
Greenland offers the lowest unit rate, dollars per pound
Step-by-step explanation:
For McCoy, $4.5 = 5 pounds
Therefore $1 = 5pounds/4.5= 1.11 pounds
1 pound= 1/1.11= $0.9009
For Eat smart
$3=2 pounds
Therefore $1=2pounds/3 = 0.667 pounds
1 pound = 1/0.667= $1.499
For Greenland
$1/5= 1/4 pounds
$0.2=0.25 pounds
$1= 1.25 pounds
Therefore 1 pound= 1/1.25= $0.8
For Mother Nature
$0.95= 1 pound
Therefore Greenland offers the lowest unit rate at $0.8 per pound
I'm pretty sure that it is 3.5 or even 45
She will have 96.8 dollars in the saving account so she earned 16.8 dollars in interest
If this answered help you then please consider marking it as brainliest to help me level up to expert
Answer: angle 2 is supplementary to angle 1