1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luda [366]
3 years ago
10

Find the value of x for whichA.31B.43C.121D.47

Mathematics
1 answer:
tresset_1 [31]3 years ago
4 0

Answer:

The value of x is 31°

Step-by-step explanation:

As we can see, the two angles at the bottom of the shape are base angles. These angles both form right angles which means they both have a measurement of 90°. Knowing this information, we can set up an equation to solve for x.

47 + (x + 12) = 90

47 + x + 12 = 90

Add 12 to 47.

59 + x = 90

Subtract 59 on both sides of the equation.

x = 31

The value of x is equal to 31.

You might be interested in
Please help me guyys
algol13

Answer:

the answer is A! goodluck with hw thk

4 0
2 years ago
Find the volume of this object.
Tems11 [23]

Answer:

408 cm^3

Step-by-step explanation:

You have to find the volume of each object individually. You first find the volume of the sphere, so you input the radius, which is 3, into the equation which comes out to be 108 cm^3. You then have to find the volume of the cylinder, and since you have the diameter of the cylinder, and you need the radius, and the radius is half of the diameter, you would input 5 into the equation as the radius, since half of 10 is 5. That comes out to be 300 cm^3, so then you add the two volumes together, which is 408 cm^3

7 0
1 year ago
Help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
xxTIMURxx [149]

Answer:

-8 X 3 = -24 + 9 = -15 or you could do    -24+9=-15

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. Tareq pays $22.10 for 6 pounds of salmon. What is the price<br> of the salmon?
Nitella [24]

Answer: $3.68

Step-by-step explanation:

22.10 divided by 6 is 3.6833333 repeating. round it to $3.68

3 0
3 years ago
A 3-meter roll of red ribbon costs $1.89. What is the unit price?
Elan Coil [88]

Answer:

The price of ribbon is $0.63 per meter.

Step-by-step explanation:

It is given that:

Cost of 3 meter ribbon = $1.89

Unit price per meter = \frac{1.89}{3}

Unit price per meter = $0.63 per meter

Therefore,

The price of ribbon is $0.63 per meter.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr. Itol's assistant takes twice as long to complete a computer task as Mr. Itol. If it takes both experts 6 hours to complete t
    10·2 answers
  • Paige
    5·2 answers
  • a rectangular prism has a height of 12 centimetres and a square base with sides measuring 5 centimetres, a pyramid with the same
    9·1 answer
  • the football team has a total of 25 jerseys. There are 10 meduim-sized jerseys. What percent of yhe jerseys are medium-sized jer
    7·1 answer
  • A summary measure that is computed to describe a population characteristic from a sample is called a: A) statistic. B) census. C
    12·1 answer
  • 54 + 31 + 7n2 - n2=<br> = [?]n2 + [ ]
    15·1 answer
  • If 60 percent of h is 80, what is 30 percent of h?
    15·2 answers
  • The median number of goals scored by 7 players in a certain soccer season is 5. The range of the number of goals scored by those
    15·1 answer
  • Find the equation of a line with the given points. 7, 3 , 5, -1
    9·1 answer
  • The figure below hows three quadrilaterals on a coordinate grid:
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!