1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
3 years ago
15

Don’t know 14 And I need help

Mathematics
2 answers:
Maru [420]3 years ago
5 0

\bf \stackrel{density}{D}=\cfrac{\stackrel{mass}{m}}{\stackrel{volume}{v}}\qquad \stackrel{\textit{gold bar}}{ \begin{cases} v=(16)(2.5)(5)\\ D=19.3 \end{cases}}\implies 19.3=\cfrac{m}{(16)(2.5)(5)} \\\\\\ 19.3=\cfrac{m}{200}\implies 3860=m

Veronika [31]3 years ago
3 0

Answer:

mass in grams /over/ volume in cubic centimeters!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
charlene takes the bus to work in the morning,then walks home for lunch,walks back to work, and finally walks home in the evenin
kolezko [41]
So she walks at least 3 times.The distance is 600 meters So 600·3=1800 meters= 1 kilometers and 800 meters-she going in the single day.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are considering buying two different vehicles. • The first is a van at $20,523, and an estimated annual operating cost of $3
torisob [31]

Answer:

Fill in the following tables, using the equations.

Cost of owning and operating the vehicles

Vehicle    0              1              2             3             4               5             6    

Van     $20,523   $23,723  $26,923  $30,123  $33,323 $36,523  $39,723

Car      $23,540  $25,990  $28,440  $30,890 $33,340 $35,790  $38,240

How much does each vehicle cost initially?

  • Van costs $20,523
  • Car costs $23,540

How much does each cost to operate for one year?

  • Van costs $3.200
  • Car costs $2,450

Which one initially costs less?

  • Van

Which one will cost less over the six years?

  • Car

When do they cost about the same?

  • year 4: van accumulated costs $33,323 and car accumulated costs = $33,340

4 0
2 years ago
Help on the second graph
Deffense [45]

Answer:

<u>first graph:</u>

function.

Not one-one

onto

<u>Second graph:</u>

Function

one-one

not onto.

Step-by-step explanation:

We know that a graph is a function if any vertical line parallel to the y-axis should intersect the curve exactly once.

A graph is one-one if any horizontal line parallel to the x-axis or domain should intersect the curve atmost once.

and it is onto if any horizontal line parallel to the domain should intersect the curve atleast once.

Hence, from the <u>first graph:</u>

if we draw a vertical line parallel to the y-axis then it will intersect the graph exactly once. Hence, the graph is a function.

But it is not one-one since any horizontal line parallel to the domain will intersect the curve more than once.

But it is onto, since any horizontal line parallel to the domain will intersect the curve atleast once.

<u>Second graph</u>

It is a function since any vertical line parallel to the co-domain will intersect the curve exactly once.

It is not one-one since any horizontal line parallel to the x-axis does not intersect the graph atmost once.

It is not onto, since any horizontal line parallel to the domain will not  intersect the curve atleast once.

7 0
3 years ago
Hi!! Please help me! Need answers with explanation! 15 points!
olganol [36]

Answer:

1. Simplify the expression.

29m - 15

_______

    25

2.                     11 (5x + y)

                       ________

                             35

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • X^2 -9 divided by x+3
    13·1 answer
  • What is 66 2/3% of 39 ? <br> please explain thoroughly please and thank you!
    9·2 answers
  • The table shows the low temperatures in Alto for 5 days.What is the average low tempreature
    5·1 answer
  • The surface area of a cylinder is given by the equation 2πrexponet2 +2πrh, where r is the radius of the cylinder and h is the he
    6·1 answer
  • Nash has completed 215 meters of the 400 meters running track. how many more meters was Nash run to finish running around the tr
    11·1 answer
  • 1. (8-2)+18×6= 2. (15+29-4)×4= 3. (13+5)×(13-5)= show steps please
    7·1 answer
  • Please help me with this problem i tried
    14·2 answers
  • Find the area of the shape below:
    15·1 answer
  • Find the common difference of the arithmetic sequence –9, -7, -5, ...
    10·1 answer
  • The number of fish in a lake is growing exponentially. The table shows the values, in thousands, after different numbers or year
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!