1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
8

A 16 ounce box of cereal cost $3.04 , what is the unit cost ?

Mathematics
2 answers:
zimovet [89]3 years ago
8 0
The answer is $0.19
When you divide $3.04 by 16 you get $0.19
Black_prince [1.1K]3 years ago
5 0

Answer:

$.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of ounces

3.04 dollars/ 16 ounces

.19 dollars per ounce

You might be interested in
I need serious help grades go in tonighttt
attashe74 [19]
Rewrite it from least to greatest and set it up like shown

8 0
3 years ago
1.64*10^0/2.0*10^2 in scientific notation
jarptica [38.1K]
<span>1.64*10^0/2.0*10^2 in scientific notation

</span>1.64 * 10^0 : 2.0 * 10^2= (1.64:2.0) * 10^0:10^2= 0.82 * 10 ^{0-2} =  \\  \\ 0.82 * 10 ^{-2} =0.82 * \frac{1}{10^2} =0.82 * \frac{1}{100} =0.0082=  \boxed{ 8.2 * 10^{-3} }<span>
</span>
5 0
4 years ago
PLEASE HELP IVE BEEN STUCK ON THIS ONE FOR QUITE A WHILE.<br>​
Crazy boy [7]

Answer:

I believe it might be C. -3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help !!!!!!!!!!!
mezya [45]

Answer:

98°+62°+6x = 180

160+6x = 180

6x = 180 - 160

6x = 20

x= 20/6

x= 3.33

therefor your answer is 3.33

7 0
3 years ago
Need help !!!wuicknkkkkkkk
amm1812

Answer:

do it

Step-by-step explanation:

can determine that 8 is more than -9 by looking which one is more further to the right, since I see 8 I assume it is 8 and that would be correct

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the perimeter of the parallelogram with these vertices. (4,7), (-3,1), (4,1), (-3,-5) Give an exact answer (not a decimal a
    12·1 answer
  • Calculate the average rate of change of the quadratic function y = -x2 + 4x +2
    14·1 answer
  • Please help me with this geometry problem
    11·1 answer
  • Find the are of the parallelogram 3 ft 7 ft
    11·1 answer
  • Help please, and explain.
    15·2 answers
  • Detective pi is having a birthday party for the first baby rhino. the cake serves 50 people and cost $120. how much does the cak
    5·1 answer
  • What is the distance between -14 and 36 feet
    8·2 answers
  • Bloussanoma Evaluate the expression when a = 7 and b=9. <br>a+5b=??<br>​
    8·1 answer
  • Please help!! easy but i don't understand &lt;3
    6·1 answer
  • A movie theater has a seating capacity of 297. The theater charges $5.00 for children, $7.00 for students, and $12.00 for adults
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!