1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
3 years ago
12

Give an equality that represents the phrase the sum 1 and y is greater than or equal to 9.

Mathematics
1 answer:
raketka [301]3 years ago
4 0
That would be 1+y≥9

the one and the y go on one side and the nine on the other
You might be interested in
HELP WILL MARK U BRAINLIEST
Tems11 [23]

Answer:

About 57238.562767982 meters

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
HEEEEEEEEELLLLLPPPPPP!!!!!!!
melamori03 [73]

To move a graph up, you need to add the units tot he end of the equation.

The graph of f(x) is f(x) = 15x+60

So add 12 to the equation to get g(x) = 15x +72

The answer would be A.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
We would like to cut exactly 160 meters of wire. Instead of measuring the length, we measure the weight. It is known that 3 mete
Daniel [21]
If 3 meters weighs 75 grams, 160 meters weighs 4000 grams
7 0
3 years ago
Calculate the value of the expression.<br> 47 - (2 x4)
Arlecino [84]

Answer:

39

Step-by-step explanation:

do 2 × 4 first to get 8 then subtract 8 from 47 to get 39

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many lbs. of mixed nuts that contain
irina [24]

-Answer:

4 lbs of 37% mixed   nuts

Step-by-step explanation:

\frac{\left(17+.37x\right)}{17+x}\:=\:.88

x = 4

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the sum of the first five terms of a geometric series with a1 = 6 and r = 1/3?
    5·2 answers
  • INT1 4.1.1 Line of Best Fit (classwork)
    8·1 answer
  • What is the distance between (8,-6) and (-1,-6)
    11·2 answers
  • 5) If f(x)=x2-x, what is f(-5)?<br> A. -30<br> B. -20<br> C. 20<br> D. 30
    7·1 answer
  • Five more than the quotient of a number and 4 is equal to 9
    14·2 answers
  • How do I solve this?
    9·1 answer
  • Choose the best description of a tessellation.
    6·2 answers
  • Solve for x <br> Need help on this
    14·1 answer
  • PLEASE HELP THANKS :)
    5·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.38. What is the unit cost?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!