Answer:
b. diminishing returns to specialization.
Explanation:
Diminishing returns is also called diminishing productivity. It states that as additional unit of input is used in production it will get to a stage where more of input will be required to maintain output levels.
If the same level of input is used it will result in reduction in output over time.
This is exemplified in this secanrio where it takes 10 units of resources to increase its output of sugar from 12 tons to 13 tons, but 11 units of resources to increase output from 13 tons to 14 tons, and 12 units of resources to increase output from 14 tons and 15 tons.
It takes more input to increase output by 1 ton
Answer:
$143,750
Explanation:
We have to first calculate the present value of the bargain purchase option:
PV = $200,000 / (1 + 6%)⁵ = $149,451.63
net lease amount = $790,000 - $149,452 = $640,548
PVIF Annuity due, 6%, 5 payments = 4.546
Annual payment = $640,548 / 4.456 = $143,750
Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost $59*10000 =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) =$60,000
Total sales revenue =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99
The variable cost is calculated as -
Sales - Variable cost = Contribution Margin
Given, Contribution Margin = 25 %
Variable cost = 1 - Contribution Margin = 1 - 25 % = 75 %
25 % of Sales = Contribution Margin = $ 400,000
Sales = $ 400,000 ÷ 25 %
Sales = $ 1,600,000
Variable costs = 75% of Sales = 75 % × $ 1,600,000 = $ 1,200,000