1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
5

A box of pancake mix containing 2 1/4 pounds costs $3.60. What is the cost per pound?

Mathematics
1 answer:
mote1985 [20]3 years ago
6 0

Answer:

$1.60

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 2 1/4 is $1.60

You might be interested in
You have set a goal to drink more water every day. Your water bottle holds 0.5 liters of water. In the equation below, b is the
malfutka [58]

Answer:

Dependent Variable- l Independent Variable-b

Step-by-step explanation:

Dependent Variables are always Y and Independent Variables are always x.

In this case y=I and x=b. The amount of water your water bottle will hold will never change. But the amount of water you drink can change.

4 0
3 years ago
How many ways can 4 people sit in a table of 6 seats? A.120<br> B.24<br> C.360<br> D.15
Mice21 [21]
I believe the is c 360
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 3/14 divided by 1/2 (Reduce to lowest terms!)
cricket20 [7]
The answer to that question is 3/7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do the following measurements form a triangle? True or false <br><br> 24°, 30° , 126°
Aleks04 [339]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

The sum of measures of these three angles of any triangle is invariably equal to the straight angle, also expressed as 180 °.

24+30+126=180

6 0
3 years ago
Angle ABC is congruent to which angle?
Llana [10]

Answer:

CBA=MNP

Step-by-step explanation:

Side NP=CB

Side NM=AB

then the angles between those sides are equal

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the effect of adding a constant to a trigonometric function
    10·1 answer
  • A job at a retail store pays $80 per week plus 20% commission on total weekly sales.
    11·2 answers
  • if there are 90 calories in 3/4 cuo of yogurt how man calories are in 3 cups of yogurt 30 calories 202 calories 270 calories 360
    6·2 answers
  • A swimming pool is in the shape of a rectangular prism. It measures 15 feet by 12 feet by 8 feet. How many cubic feet of water a
    15·2 answers
  • Please help me on this ​least to greatest
    15·1 answer
  • Find the equation of the line that passes throught the points A and B. <br>A- (1, 7)<br>B- (-3, -1)​
    8·1 answer
  • If some one work 5.8 hours and the 2.68 hours how long was there lunch if the to worked 8.48 hours
    13·1 answer
  • Add me in fortnite my epic is “I am the sea 81.”
    7·1 answer
  • 6. What is the length of BC?
    6·1 answer
  • Alexander Litvinenko was poisoned with 10 micrograms of the radioactive substance Polonium-210. Since radioactive decay follows
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!