1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vaieri [72.5K]
2 years ago
15

How to solve 8.5=d over 3.75 what is the distance

Mathematics
1 answer:
Setler [38]2 years ago
8 0
85=d/3.75

d = 85 x 3.75

d = 318.75
You might be interested in
What is the answer and steps to do it 45 +5/6x =50
Nookie1986 [14]
<span><span>Equation:- 45+<span><span>5/6 </span>x</span></span>=50
</span>1) Simplify both sides of the equation. <span><span><span><span>5/6 </span>x </span>+ 45 </span>= 50
</span>2) Subtract 45 from both sides. <span><span><span><span><span>5/6 </span>x </span>+ 45 </span>− 45 </span>= <span>50−45 </span></span><span><span><span>5/6 </span>x</span>=5
</span>3) Multiply both sides by 6/5.<span><span><span>(<span>6/5</span>)</span>*<span>(<span><span>5/6 </span>x</span>)</span></span>=<span><span>(<span>6/5</span>)</span>*<span>(5)</span></span></span><span>x=6

SO, x=6.
</span>
Hope I helped.
4 0
3 years ago
I need help with all math basically
WITCHER [35]
Doesn't everyone? lol what can I help you with?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of x.<br> 101<br> 140<br> 153
allsm [11]
What are the answer choices
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A shopper buys a 12- pound bag of oranges for $18.75. What is the unit price?
irina [24]
Divide $18.75 by 12 and it should give you the unit rate
5 0
3 years ago
You are trying to save $20 a week to buy a new cd player. during the last 4 weeks youhave saved $35, $15, $10, and $12. how much
goblinko [34]
You need to save $28.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Peter spent $450 on groceries in 3 months.What is the amount he spent every month on groceries, if he spent the same amount ever
    10·1 answer
  • Help me simple this 42/90
    7·2 answers
  • Two storage sheds ye to have to same area. One is square and one is rectangular. The rectangular shed is 2 meters wide and 8 met
    9·1 answer
  • Write g(n)=2n(3-n)+5 in standard form
    14·1 answer
  • 50 POINTS
    12·2 answers
  • Find n.<br> 12/18=n/36<br> n=_____
    12·1 answer
  • Find the value of x needed to make the equation below true.
    8·1 answer
  • A vending machine sells chips for $0.50 and candy bars for $1.00. If Jim spent $5.50 on snacks in the machine over the course of
    9·1 answer
  • Hoang has been a nurse for 5 years longer than Bill. Three years ago she had been there twice as long? How long has each been th
    13·1 answer
  • Quick algebra 1 question for 50 points!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!