1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vanyuwa [196]
2 years ago
6

What are the center and radius of the circle defined by the equation x^2 y^2-6x 4y 4=0?

Mathematics
1 answer:
Kazeer [188]2 years ago
6 0
Please rewrite this equation of the circle correct with signs of minus or plus 
You might be interested in
Solve system by subsubstitution?<br> 14x-2y=46<br> -7x+y=-23
e-lub [12.9K]
14x-2y=46 \\&#10;-7x+y=-23 \\ \\&#10;\hbox{solve the 2nd equation for y:} \\&#10;-7x+y=-23 \\&#10;y=7x-23 \\ \\&#10;\hbox{substitute 7x-23 for y in the 1st equation:} \\&#10;14x-2(7x-23)=46 \\&#10;14x-14x+46=46 \\&#10;14x-14x=46-46 \\&#10;0=0 \\ \\&#10;\boxed{\hbox{infinitely many solutions}}
8 0
3 years ago
Multiply and verify the result by taking x=1 y=2 z=3 (2x-2y) to the power 2
expeople1 [14]

Answer:

find your answer on math papa

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which measure is equivalent to 1.5 kg?
Airida [17]

Answer:

number 2.) 1,500g

Step-by-step explanation:

i just know..

7 0
2 years ago
There is approximately 3.3 x 10*8 people in the United States of America in 2018. The average person consumed about 3.4 x 10*2 m
ELEN [110]
(3.3 x 10^8) x (3.4 x 10^2) = 1.22 x 10^11
3 0
3 years ago
What were various reasons why Americans settlers migrated westward during the late 1800’s
inysia [295]

to fulfill manifest destiny, the American dream to expand, as well as reach the ocean on the west in order to have more options for trade

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Estimate the sum or difference...
    12·1 answer
  • A grocery store sells crackers in three box sizes. Which size box is the best buy? 8 oz for $2.00 12 oz for $2.64 16 oz for $3.2
    10·2 answers
  • How to figure out answer ?
    14·1 answer
  • A deli sells ham subs (h) for $6 each and meatball subs (m) for $8 each. The deli sells less than 40 subs on Monday. The total a
    12·1 answer
  • 2 Points<br> Solve the equation 3x + 5y = 16 for y,
    14·1 answer
  • I need the answer to this please.​
    6·1 answer
  • 2. Use Structure The area of a rectangular
    7·1 answer
  • Give 5 integers whose product is less than zero and whose sum is -26
    5·2 answers
  • 6. they were 300 people at a football match and 35% were adults, the rest were children a. what percentage were children​
    8·2 answers
  • Thanks for the help!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!