Answer:
the first one
Step-by-step explanation:
the answer is the first one
Answer:
$2.85
Step-by-step explanation:
The price Ellen pays can be found using the proportion ...
price/(24 oz) = $1.90/(16 oz)
Multiplying by 24 oz, we get ...
price = $1.90(24/16) = $2.85
Ellen pays $2.85 for the beans.
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
Since the initial value is 5 and it increases by 3 every time x goes up the equation is y = 5 * 3^x.
Each person would receive 1 and an half cookies.
in other words 1 1/2
Answer:
Rational
Step-by-step explanation:
-9 is rational because 9 is a perfect square and all perfect squares are rational.