1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
3 years ago
10

A saleswomen sells a dried fruit mixture for $5.7 per pound and nuts for $14.55 per pound. She wants to blend the two to get a 1

0 pound mixture that she will sell for $9.24 per pound. How much should she use?
to get a 10 pound mixture she should use __ lb of fruit mixture and __ lb of nuts.
Mathematics
1 answer:
katen-ka-za [31]3 years ago
6 0
Let the fruit mixture of $5.7 per pound be for x pounds.

The nut of $14.55 per pound would then be:   (10 -x).

Since the total blend of both = 10 pounds, selling for $9.24 per pound.

cost of 1st type + cost of second type = Total cost of blend mixture

5.7*x  +    14.55*(10 - x) = 9.24*10

5.7x + 145.5 - 14.55x = 92.4

5.7x - 14.55x = 92.4 - 145.5

-8.85x = -53.1

x =  -53.1/-8.85

x = 6

The other  will be (10 -x) = 10 - 6 = 4.  

She should use 6 lb of fruit mixture and 4 lb of nuts. 
You might be interested in
What is 2 numbers 5/12’s equivalent to
lana [24]

Answer:

10/24, 15/36

Step-by-step explanation:

10/24

15/36

7 0
4 years ago
Please help me please
Sergeu [11.5K]

Answer:

0.09,70%,5/8, 0.8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw an ordered stem and leaf diagram to show this information.
IceJOKER [234]

Answer:

24|5

25|0;1;3;8

26|4;7;9

27|3;6

Step-by-step explanation:

key in the bottom right:

24|5means 245

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 300 students in the 6th grade class, 4 are running for class president. Which type of survey below would give valid re
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

D. survey thirty 6th grades

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the x intercept of y=4x-8
sergejj [24]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The total bill is $61.35. How much should each of the 5 people pay if the bill is evenly split?
    11·2 answers
  • A cube cut half along with diagnol of 20?
    8·1 answer
  • You are tiling a 1 square metre bathroom with 10cm square tiles. The exact number of the tiles needed is yet unknown because you
    8·1 answer
  • What is the slope of the line given by the equation below ? <br><br> y+2=-3(x-5)
    7·2 answers
  • A batch of 40 semiconductor chips is inspected by choosing a sample of 5 chips. Assume 10 of the chips do not conform to custome
    6·1 answer
  • Simplify this expression;<br>3(2x+7)
    5·2 answers
  • Express 148.502 in standard form<br>Pls as soon as possible<br><br>​
    14·2 answers
  • Find the midpoint of the line segment connecting (1,1) and<br> (3,-3).
    15·1 answer
  • What is the unit rate for $7.30 for 5 pounds.
    8·2 answers
  • Sumayya wants to pour 70.61 grams of salt into a container. So far, she has poured 19.2 grams. How much more salt should Sumayya
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!