1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
3 years ago
15

PLEASE HELP NOW!!

Mathematics
1 answer:
kow [346]3 years ago
7 0

Answer:

Point B is located where x is negative and y is positive.

Hope this helps!!

You might be interested in
Three men do a certain job in 5 days how long will it take 1 man to do that same job
Elina [12.6K]

Answer:

it depends... is it a scrawny middle schooler? is the man a bodybuilder? is the man short? are the other men strong or fast at the job? if so it changes all variables...

Step-by-step explanation: :)

3 0
3 years ago
For an independent-measures anova comparing four treatment conditions, dfbetween = 3.
Tanya [424]
<span>For an independent-measures anova comparing four treatment conditions, dfbetween = 3.

TRUE.

The dfbetween is given by the number of treatments minus 1.
</span>
3 0
3 years ago
A straight angle has four angles. angle 1=39º, angle 2=54º, angle 3=48º, what is the measure of angle 4 ?
Ludmilka [50]

Answer:

39 degrees

Step-by-step explanation:

Add: 39+54+48=141

180 (degrees of a straight angle) minus 141=39

39 degrees

Hope I helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a good day/night/afternoon!!!

8 0
2 years ago
Ieda and Thanh both offer piano lessons. Ieda charges an initial fee of $8.50 and an hourly rate of $11.00. Thanh charges an ini
Trava [24]
The price for each instructor will be the same at 3 hours. How I determined this answer:

First off, you need to add the initial price and hourly price for each person together, so you already know how much it will cost for 1 hour, including the initial fee. Here's how you do it:

Ieda: $11.00 (hourly price) + $8.50 (initial fee) = $19.50 (for 1 hour)

Thanh: $10.50 (hourly price) + $10.00 (initial fee) = $20.50 (for 1 hour)

Now that you have the price for 1 hour including the initial fee, now you need to find the price for each hour after that. Here's how I did that:

I created a graph that looked like this:

Hours:       1                 2                  3               
Ieda:      19.50          30.50         41.50
Thanh:   20.50          31.00         41.50

Here's how I figured out the price for each hour:

Ieda:

Hour 1 (including initial price):
            $11.00 + $8.50 = $19.50
Hour 2 (excluding initial price): Only add the hourly price after Hour 1!
            $19.50 + $11.00 = $30.50 
Hour 3 (excluding initial price):
            $30.50 + $11.00 = $41.50

Thanh:

Hour 1 (including initial price):
            $10.50 + $10.00 = $20.50
Hour 2 (excluding initial price):
            $20.50 + $10.50 = $31.00
Hour 3 (excluding initial price):
            $31.00 + $10.50 = $41.50

So, looking at the graph, their prices are the same once each instruction reaches 3 hours. ($41.50)

I hope I was able to help you! :)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A news service conducted a survey of 1077 adults ages 18 years or older in a certain​ country, August 31−September ​2, 2015. The
koban [17]

Answer:

To determine the percent of adults in the country who believe that the federal government wastes 51 cents or more of every dollar.

Step-by-step explanation:

As per the given scenario, the research objective is :

To determine the percent of adults in the country who believe that the federal government wastes 51 cents or more of every dollar from the population that contains, adults of the country who are aged 18 years or older.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A number decreased by 12 is 24.
    15·2 answers
  • -27+9-3+1 using sigma notation
    14·1 answer
  • An equation in two variables is shown below.
    5·1 answer
  • What is the correct meaning of the word gouge?
    5·1 answer
  • Maths plz help me soon xD
    11·1 answer
  • Someone plz heals it’s for a quiz plz I am failing
    6·1 answer
  • Kyle`s phone bill is $45 per month. how much does he have to pay for half a year of phone service
    9·1 answer
  • Pls help for this question sssssssss
    12·2 answers
  • 4x−6÷x<br><br> x=6<br><br> Help please!
    8·2 answers
  • 62 divided by 8,694
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!