1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
3 years ago
13

Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost $1.56, what is the unit price per egg?

Mathematics
2 answers:
Marta_Voda [28]3 years ago
6 0

Answer:

$0.13

Step-by-step explanation:

marissa [1.9K]3 years ago
5 0
The unit price per egg is $0.13



Explanation: When you divide the $1.56 by the dozen which is 12 you get $0.13 as the unit price
You might be interested in
Let f(x)=x^2-5x-36.
Georgia [21]

Answer:

9 and -4

Step-by-step explanation:

Find two numbers that multiply to be -36 and add to be -5.

That is -9 and 4.

So the factored form of x^2-5x-36 is (x-9)(x+4)

So the x-intercepts are 9 and -4

8 0
3 years ago
Given x=-3 when y=8. find y when x=4
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

-10.7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
I need help can some please answer this 2 2/3+1 1/2
irakobra [83]

Answer:

25/6 or 4 1/6

Step-by-step explanation:

1) convert these fractions to improper fractions first:

8/3+3/2

make like denominators  by multiplying 8/3 by 2 and 3/2 by 3

so 8*2/3*2=16/6

3*3/2*3=9/6

16/6+9/6=25/6

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are paid $78 for 612612 hours of work. What is your rate of pay?
sineoko [7]
Not alot i would quit
8 0
3 years ago
Hai! What Is 4 Squared???
Nitella [24]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

x^{2} = x multiplied by x

so 4^{2} = 16

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A fair number cube with 1, 2, 3, 4, 5 and 6 on its faces is rolled once. The dot on the number line below represents the probabi
    10·1 answer
  • Find the value of the expression.<br> b2 − a <br> for a = 4 and b = 5
    11·2 answers
  • PLEASE EXPLAIN EACH ANSWER. BRAINIEST TO MOST HELPFUL!!!!
    9·1 answer
  • How do i factor x(3x+5) - 4(3x+5)
    12·1 answer
  • Find the sum of the following two numbers: 749*96 =
    7·1 answer
  • What is the answer to x - 50 = 70 !? I feel stupid but I cant get it right!
    15·1 answer
  • What might be the units that you write in the blanks that make this true?
    9·1 answer
  • Six children want to share five chocolate bars fairly. How much chocolate will each child get?
    9·2 answers
  • Jason and yolanda both drew a simple random sample from a non-normally distributed population of 25,000. jason’s sample consiste
    12·1 answer
  • Need help with angle relationships worksheet
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!