Answer:
7x^2+2x-4
Step-by-step explanation:
a standard form is ax+by=c
5x^2 add 2x^2=7x^2 then -2x but when you have a -10 +6 you get -4 giving you the answer of 7x^2 +2x -4
Answer: (0,2) Explanation: You plug in the coordinates into the equation and find which points make the equation true. Plugging in (0,2) turns the equations into (2•0) + (3•2) = 6. Simplify it and you get 6 = 6 which is true.
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Time = distance / rate
time = 290 / rate