1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
10

A package of 4 pairs of insulated gloves costs $31.16. What is the unit price of the pairs of gloves?

Mathematics
1 answer:
mario62 [17]3 years ago
8 0

Answer:

$7.79 per pair of gloves

Step-by-step explanation:

divide

31.16÷ 4 = 7.79

You might be interested in
Can u help me the s solve this problem <br> If 5x-8=37,the x=9
SVEN [57.7K]

Answer:x=9

Step-by-step explanation:

X=9-8=37

(5x9)-8=37

45-8=37

8 0
3 years ago
Round 222,977 to the nearest hundred
Fittoniya [83]
223,000 is the answer
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Papa john is 50 years old. His age is 2 years more than 3 times the age of jimmy John
kakasveta [241]
Jimmy John is sixteen
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
ILL MARK THE FIRST BRANLIEST PLEASE I REALLY NEED THIS ANSWER A AND B
Firlakuza [10]
From stock A
The price increases as time passes till they both became constant eventually the price decreases as time passes

From stock B
The price is low in the beginning however as time passes it increases till it became constant

5 0
2 years ago
SDHGJSAFERTYUIKLJHGVFCDSWAERTUYIO
DedPeter [7]

Answer:

The answer is...

Step-by-step explanation:

rjbh4ewcnmdbscjewdishkfnciewjhdbfh

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The diameter of the circle is 24m.Tim incorrectly says that the circumference of the circle is about 37.68 m.What is the circumf
    8·1 answer
  • Word problem: Ms.Perez often gives a short one problem quiz during her 48 minute class. If a student is out of the room at the t
    10·1 answer
  • PLS ANSWER
    10·1 answer
  • How to do linear equations 27, 28,28,30
    5·1 answer
  • Levi and Beverly paid 20% down on a house valued at $165,000 in 1994. They upgraded the house entirely in 2003, when they refina
    12·1 answer
  • I need help pleaseeeeee
    10·1 answer
  • Rewrite the equation by completing the square.<br>x^2-2x+1=0​
    8·1 answer
  • Write the equation in Standard Form.<br> y+1 = - 4 (x+4)
    9·2 answers
  • Help me plss <br>Hurry uppp​
    13·1 answer
  • Great Valley State Park charges $10 per car for admission to its camping grounds and $17.50 per night for a campsite.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!