1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
2 years ago
10

A package of 4 pairs of insulated gloves costs $31.16. What is the unit price of the pairs of gloves?

Mathematics
1 answer:
mario62 [17]2 years ago
8 0

Answer:

$7.79 per pair of gloves

Step-by-step explanation:

divide

31.16÷ 4 = 7.79

You might be interested in
Plsss helppp!!!!!!!!!!!!!!
azamat

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

A statistical question is one that can be answered by collecting data and where there will be variability in that data.

because not every father would be born on the same day this is a statistical question.

8 0
3 years ago
Which is the best prediction for the number of pages in a chapter that takes 18 minutes to read?
mario62 [17]

Answer with explanation:

Time taken by a person to read number of pages in a chapter= 18 minutes

It is not given what is the length of the page.So,we can't say exactly  how many pages can a person read by completely understading what is written in each page in a chapter.

So, to fully understand each and every page in 18 minutes you can read minimum number of pages from the option given.

Option A:⇒ 15, is most appropriate.

9 0
3 years ago
Read 2 more answers
Laura has $30 to spend on food for the week. Which inequality represents this? x < 30 x < 30 x > 30 x > 30
Llana [10]
X is less than or equal to $30, she can spend $30, she cant spend more, she can spend less.

The answer should look like X<30 with a line under the less than sign, i hope this helps.
7 0
3 years ago
Math HELP PLEASEE URGENT NOWWWWWW MATH!!!!
Viefleur [7K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Answer is the first choice. you can tell by the notation.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 3.06 rounded to the nearest whole number
Gnom [1K]
3.06 rounded to the nearest whole number is 3.
.06 is much closer to 0 than it is to 1, so round down.
3.06 rounded down is 3, so that is your answer.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the r in this equation. <br> R+10x2
    6·1 answer
  • NEEDs HELP<br><br> AB ⊥ AC<br><br> true or false<br> idk i think it's false
    9·1 answer
  • How to find simple interest rate?
    14·2 answers
  • Algebra; convert.
    9·1 answer
  • Algebra question ( Matrices and Determinants ) 20 pints
    12·1 answer
  • (7-3)x(9-2)= what I am stuck help me
    13·1 answer
  • What is the ratio and rate of 5 cell phones for 30 dollars
    14·2 answers
  • 1/a-1/b=1/c=1/d find the value of C , if a=1/2 , b=1/4 and d=-1/5
    15·1 answer
  • How many vertices is a pentagon
    5·2 answers
  • Please help! I need this ASAP
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!