1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phoenix [80]
3 years ago
10

Andy wants to buy 20 candy bars. If there is a special sale for buy 2 candy bars get one free. How much will it cost to buy 20 b

ars? PLZ HELP.44 points.
Mathematics
2 answers:
balandron [24]3 years ago
8 0

Answer:

Well, IDK what the price of the candy bar is, but let's say it's a buck. Pretty much, you are buying 3 bars for $2.00. 6 bars for $4.00, 9 bars for $6.00, 12 bars for $8.00, 15 bars for $10.00, 18 bars for $12.00, and 20 bars fr $14.00

Step-by-step explanation:

The final answer is $14.00 if the bars are a buck a piece

igomit [66]3 years ago
7 0

Answer:

what is the cost of 1 candy bar?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is 7/28 in simplest form?
ElenaW [278]
You find a common greatest factor, which in this case is 7. 1/4 is your answer.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
How many lines of symmetry does the picture have?<br> PIC INCLUDED
spin [16.1K]

Answer:

A) 1 line of symmetry

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jasmine is a receptionist at doctors office. She books 36 appointments each day. Four out of every 24 appointments are canceled.
spayn [35]
The answer is 6 appointments are cancelled each day
4 0
3 years ago
Val has 3/4 gallon of milk. He gives 1/2 of it to a friend. How many gallons of milk does Val have left
Murljashka [212]

Step-by-step explanation:

given, ¾-½= ¼gallon milk.

hope this helps you.

8 0
3 years ago
Which of the segments below is a secant?
Rainbow [258]

Answer:

BC

Step-by-step explanation:

A secant is a line which intersects the circle at 2 points

In the given diagram this is BC

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Product a is an 8 oz bottle of cough medication that sells for a $1.36 product B is a 16oz bottle of cough medication that costs
    10·1 answer
  • For the Event to Kings Island the cost for an adult ticket is $20 and the cost for a student ticket is $10. The tickets are purc
    8·1 answer
  • Which geometric shape can be described as a fixed distance along a line?
    9·1 answer
  • An angle in standard position measures π/2radians, and P(0, 1) is on the terminal side of the angle. What is the value of the co
    15·1 answer
  • Find the value of the variable. <br> 66<br><br> 32<br><br> 29<br><br> 43
    15·1 answer
  • The least common denominator (LCD) for the inequality is:
    10·1 answer
  • F9
    5·1 answer
  • Raven is baking cookies. It takes 15 of an hour to bake each pan of cookies, and she can only fit 1 pan of cookies at a time in
    9·2 answers
  • The radius of a chord and a tangent line are_ at the point of tangency
    5·1 answer
  • Pls help im desperate.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!