1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
3 years ago
12

Sweatshirt = $32 t-shirts = $14 ,

Mathematics
2 answers:
rodikova [14]3 years ago
4 0
Cost of a sweatshirt = $32
Then
Cost of 14 sweatshirts = (32 * 14) dollars
                                     = 448 dollars
Cost of a t-shirt = $14
Cost of 32 t-shirts = (32 * 14) dollars
                               = 448 dollars
So it can seen from the deduction that the cost of 14 sweatshirts and 32 t-shirts comes out to be same and equal to $448. I hope the answer and the procedure of doing this problem is clear to you. It is important to look at all the details given in the question and then start solving the problem.
lubasha [3.4K]3 years ago
3 0
14 sweatshirts would cost:
14 sweatshirts* ($32/ 1 sweatshirt)= $448.
(Note that the unit cancels out, so you get the answer)

32 T-shirts would cost:
32 T-shirts* ($14/ 1 T-shirt)= $448.
(Note that the unit cancels out, so you get the answer)

The cost of 14 sweatshirts and 32 T-shirts is equal~
You might be interested in
What is answer if 2xyx5​
34kurt

Answer:

Answer is 3bu2(DeEZ)=1

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The area of a rectangle is represented by 5x^2+19x+12. What is the length?
prisoha [69]
5x^2+19x+12=5x^2+15x+4x+12=5x(x+3)+4(x+3)\\\\=(x+3)(5x+4)\\\\Answer:x+3\ \times\ 5x+4
7 0
3 years ago
Please help me use the picture 25 points
enyata [817]

Answer:

31.581 grams rounded to the nearest tenth is 31.6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Someone help with this one please.
kodGreya [7K]

The think the answer for number 7 is A/10

Number 8 is C/16

5 0
3 years ago
Which 3-D object is a polyhedron?<br> A. sphere<br> B. cube <br> C. cone
Levart [38]

Answer:

The answer is A.

Step-by-step explanation:

A polyhedron is a three-dimensional solid made up of polygons. It has flat faces, straight edges, and vertices. For example, a cube, prism, or pyramid are polyhedrons.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Place the decimal point in the answer to make it correct. Explain your reasoning. 3.9853 x 8.032856 = 32013341
    10·1 answer
  • An equivalent expression for 3f + 4s + 2f
    10·2 answers
  • Jon has $5,000 to invest in a savings account that has interest compounded annually. If he wants his money to double in eight ye
    6·2 answers
  • What is the common ratio of 1/2, 1/10, 1/50, 1/250, 1/1250?
    9·1 answer
  • Match each equation with the correct solution .
    9·1 answer
  • A 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?
    10·1 answer
  • Akiko drew a parallelogram with base of 7 yards and area of 21 square yards. Find its height (nearest tenth). Tahel required​
    9·1 answer
  • What is the degree of the missing angle?
    14·1 answer
  • okay what is the ratio of 6 cups rolled oats to cups mixed nuts 1/2 cup sesame seeds one cup dried cranberries one cup of dried
    10·1 answer
  • What is the slope of the linear function
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!