1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
3 years ago
8

Ricardo just received a shipment of 50 tool sheds for his garden supply store. Each shed costs him $40. Which of the following c

ould Ricardo use to find the total amount he will pay for the tool sheds?
Mathematics
1 answer:
Alex3 years ago
3 0



50• 40= $2000
The answer is multiply 50 and 40
You might be interested in
set the equation up for "Eight less than the square of a number is the same as adding the number and four"
TEA [102]
X^2-8 = x+4 is your answer!
5 0
3 years ago
Please help me with this math question!
nlexa [21]
If the temperature drops 35 degrees everyday for 7 days, you would have to add -35 + -35 + -35 +-35 + -35 + -35 + -35, since each day it drops the temperature would be -35, now the answer would be -245.

Hopefully this helped. :)
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
If $3,600 is invested at a rate of 2.4% that is compounded annually, how much will it be worth after 9 years?
Alex787 [66]
Amount after 9 years = 3600( 1 + 0.024)^9  =   $4456.58
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HEYYYY GUYYYSSS HELPP MEEE, ILL MARK YOU BRAINIEST. PLEEEAAASEEEE thankkyouu
VikaD [51]

Answer:

Step-by-step explanation:

A dependent variable in an expression is one whose value can be determined only when the value of other variable (i.e independent) is known.

A. The cost at the fitness center depends on the number of months (x).

The cost is the dependent variable, and number of months (x) is the independent variable.

f(x) = 100 + 40x

Example, the cost paid for 12 months can be determined as;

f(12) = 100 + 40(12)

       = 100 + 480

       = 580

Thus, $580 would be paid for 12 months at the fitness center.

B. The lettuce is sold at $1.69 per pound. The cost depends on the number of pounds of lettuce bought.

The cost is the dependent variable, while the number of pounds of lettuce (x) bought is the independent variable.

So that;

f(x) = 1.69x

The cost of 10 pounds of lettuce can be determined as;

f(x) = 1.69(10)

     = 16.9

Thus, the cost of 10 lb of lettuce is $16.90.

6 0
3 years ago
The graph of y = x^2 is translated 3 units to the left. The equation for this new graph is:
EastWind [94]
The answer is:
C. Y=(x+3)^2
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Point Q is the midpoint of GH¯¯¯¯¯¯ . GQ=2x+3, and GH=5x−5 .<br><br> What is the length of GQ¯¯¯¯¯ ?
    14·1 answer
  • 1.2/4.4 = 3/a what is a
    12·2 answers
  • The height of a coffee maker in a scale drawing is 2 inches. The actual height of the coffee maker is 14 inches. What is the sca
    14·1 answer
  • What is the pythagoras theorem?
    12·1 answer
  • Which statements are true about the regular polygon? Select three options. The sum of the measures of the interior angles is 900
    11·2 answers
  • Triangle ABC is a right triangle, and angles A and C are equal but not right angles. What is the measure of angle B ?
    12·2 answers
  • What number can be written as 40 plus 5 ?
    14·2 answers
  • multiply an odd number by an odd gives an even number. Is it certain, likely, even, unlikely or impossible.
    10·2 answers
  • I need help please thanks​
    10·1 answer
  • Choose an appropriate metric unit for the mass of concrete in a section of sidewalk
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!