1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
3 years ago
12

Nat spent $28 on 8 DVDs. At this rate, how much would 5 DVDs cost? What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
Korvikt [17]3 years ago
8 0
You first have to find the rate of the DVDs. To do this you need to divide $28 by the number of DVDs, 8. 28/8 equals 3.5 so that means that a single DVD costs $3.50. To find the rate of 5 DVDs you need to multiply the rate of a single DVD by 5: 3.50 x 5= 17.50
5 DVDs costs $17.50 and the unit rate is $3.50 per DVD
mezya [45]3 years ago
7 0
5 DVDs would cost 7.50 and the unit rate is 3.50
You might be interested in
Is 11/12 a rational or irrational number
Reika [66]

Answer:

Rational

Step-by-step explanation:

A rational number is any number that can be written as a ratio of integers.  11 and 12 are both integers, so 11/12 is rational.

6 0
3 years ago
Helppp !!!! .......................................................................
scoray [572]

Answer:

d no is the answer I think

Step-by-step explanation:

I don't know the right anewer sorry....

just random picking

6 0
2 years ago
Yales car travels 360 miles on 12 gallons of gas how far wil the car travel on 3 gallon gas
Vladimir [108]
90 miles

12 gallons of gas : 360 miles
3 gallons of gas : x miles
12 / 3 = 4
360/4 = 90

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP!!!!!!
lina2011 [118]

Answer:

I think its C but I'm not too sure.

4 0
3 years ago
Help need this answer as as possible
SashulF [63]

Answer:

15.5

Step-by-step explanation:

I can help with this. He doesn't tell how many dollars she earned from her dad but tells you what is left. So we add 13.73 + 1.77

We add because She used to spend it and because she only gave us what was left. We want to push it to what it was before so we do the opposite.

13.73 + 1.77 = 15.5

I am not really sure of what the words are on the last part but i think u can figure it out. My answer is 15.5 but if you aren't asking for this just ignore it.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How are the power rules for quotients and products similar? How are they different? Refer specifically to the way that the rule
    5·1 answer
  • The value of 8s in 88000
    7·1 answer
  • 1.  What is the most important thing that must be true about a sample so that you can make a valid inference about the populatio
    14·1 answer
  • B. Write the number 800,000 + 6,000 + 300 + 2 in the place value chart.
    8·1 answer
  • The equation for the line c can be written as y=4x-2. Perpendicular to line c is line d, which passes through the point (-7,-2).
    9·1 answer
  • The slope of the line is_____.<br> (Type an integer or a simplified fraction.)
    15·1 answer
  • What is the main difference when finding an inverse and solving a square root equation?
    5·2 answers
  • You are selling tickets to your class play. You have sold 70 tickets, at a constant cost per ticket, and raised $840
    9·1 answer
  • Help plz help ,!!,!,!,,,!!,!,!
    10·1 answer
  • Can u pls help me with this question ​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!