1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
3 years ago
12

Your fixed expenses are $1,151.65/month. You saved 4 months' worth in an emergency fund, investing 25% in a savings account at a

3.3% APR and the rest in a 60-day CD at a 4.3% APR. How much total interest accrues over 60 days?
$41.04


$43.38


$30.67


$32.23
Mathematics
2 answers:
dimulka [17.4K]3 years ago
6 0

The correct answer is in fact $30.67

Sever21 [200]3 years ago
4 0

Answer:

Option c is correct. $30.67

Step-by-step explanation:

Your monthly fixed expenses are = $1,151.65

You save for 4 months' = 1,151.65 × 4 = $4,606.60

You invested this amount in two accounts.

In savings account = 25% of 4,606.60 = 0.25 × 4,606.60 = $1,151.65

$1,151.65 invested in savings account at 3.3% APR.

Now we calculate the interest of the savings account. In the question given rate 3.3% is annually. We find out only for 60 days.

= 1,151.65 × 0.033 ×\frac{60}{365}

= 38.00445 × \frac{60}{365}

= 6.24730 rounded to $6.25

Total interest for 60 days in savings account is $6.25

First we calculate the Rest amount = 4,606.60 - 1,151.65 = $3,454.95

This amount is invested in CD at 4.3% APR.

Now we calculate the interest of the CD. Here interest rate 4.3%  is for a year and we find out only for 60 days.

= 3,454.95 × 0.043 ×\frac{60}{365}

= 1,48.56285 × \frac{60}{365}

= $24.42

Total interest for 60 days in CD is $24.42

Total interest accrues over 60 days

24.42 + 6.25 = $30.67

You might be interested in
William has a pair of identical number cubes. the faces of each cube are numbered 1 through 6. william will roll the cubes one t
Angelina_Jolie [31]
The chances will be : 3 and 6 and 4 and 5
The probability of getting a sum of 9 would be 2/9
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleasee helppppp im so close to being done and this is my last day !!
Vaselesa [24]

ANSWER FOR UR QUESTION!

Graph

Find f(f(x))

Describe the Transformation

Find the Domain of the Composition f(f(x))

Solve for x

Solve the System of Equations

Find the Area Between the Curves

Solve by Graphing

7 0
2 years ago
Ellie has 3 pound of milk. She gives 1/2 to her friends equally. How many does ellie have now.
gregori [183]
3/2= 1.5 pounds of milk
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes 0.0015 quart of paint to cover 1 square inch.
lorasvet [3.4K]

The total amount of paint needed is 15 quart and it cost $41.25.

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more variables and numbers.

0.0015 quart of paint to cover 1 square inch.

Let the area of the rectangle be 10000 in², hence:

Amount of paint = 0.0015 quart per in² * 1000 in² = 15 quart

Cost of paint = $2.75 per quart *  15 quart = $41.25

The total amount of paint needed is 15 quart and it cost $41.25.

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

4 0
2 years ago
What is the pattern and the 2 next numbers of 7, 14, 8, 16, 10, 20, 14,
Norma-Jean [14]

Answer:

Next 2 numbers are 28,22

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In Galveston, Texas there is a beautiful attraction called the Rainforest Pyramid which contains man plants and a variety of rai
    12·1 answer
  • if the length of a model car is 5 inches &amp; the length of the actual car (real ) is 140 inches. write the scale factor?? 2 qu
    6·2 answers
  • The scale of a model a airplane is 3cm to 1.02m. the model is 20cm long how is the real plane.
    14·2 answers
  • The data given below consists of the number of children with food allergies at a sample of elementary schools: 3, 9, 5, 5, 14, 1
    14·1 answer
  • One type of lightning bug glows once every 1 1/2 seconds. How many times can it glow in 1 minute?
    14·2 answers
  • Q10 Q2.) Find the standard form of the equation of the parabola satisfying the given conditions.
    12·1 answer
  • What is the area of trapezoid?
    5·2 answers
  • A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?
    13·1 answer
  • WAaAa im very confused, help
    7·2 answers
  • please help please help please help please help please help please help please help please help please help please help please h
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!