1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
3 years ago
15

What is the answer to 5(6p+5)

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
3 0

Answer:

30p + 25

Step-by-step explanation:

I hope this helps.

You might be interested in
Help me for free Brainliest
vaieri [72.5K]

Answer:

<h2>C </h2>

Hope It Help

Step-by-step explanation:

Brainliest please

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I do trigonometry:ratios and finding missing sides?
Bingel [31]

Answer:

Use trig ratios to find unknown sides in right triangles.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please help 10 points
Natasha_Volkova [10]

The following applies:

90°

180°

270°

3 0
3 years ago
Evaluate the expression for a^2 + b ÷3 when a = 3 and b = 6
Flura [38]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

3^2 + 6/3

9 + 2

11

8 0
3 years ago
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?
maria [59]

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes:  The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

                        ($6.00) / (1 dozen)  =  $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

                 (6.00  $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

             =  (6.00 x 1 / 12)  ($/bagel)

             =        0.5  $/bagel

                 or   $0.50 / bagel .
 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • James cut out four parallelograms, the dimensions of which are shown below. Parallelogram 1 length: 12 in. width: 15 in. diagona
    7·2 answers
  • What is x if you put (x-37)+(x-42)
    13·2 answers
  • Pleaseeee helppp i keep getting the wrong so can somebody give me the correct answer
    15·2 answers
  • Find the point B on AC such that the ratio of AB to BC is 2:3
    9·1 answer
  • Some day help me with this 2 question?
    11·1 answer
  • Please answer as soon as possible. Use the graphing tool to graph this system of equations.​
    11·1 answer
  • Help me please !!!!!
    13·2 answers
  • If g(x) = 1 - 3/4x, find g(0)
    13·1 answer
  • 10. (04.01)
    12·2 answers
  • Find the equation of the line passing through the points (2, -1) and (-6, -5)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!