1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
14

Please help me to solve the question!​

Mathematics
1 answer:
Alex73 [517]3 years ago
5 0

Answer:  (x - 3)² + (y + 0.5)² = 3.25    →    (x-3)^2+\bigg(y+\dfrac{1}{2}\bigg)^2=\dfrac{13}{4}

<u>Step-by-step explanation:</u>

Concentric means they have the same center but different radii.

The equation of a circle is:  (x - h)² + (y - k)² = r²    where

  • (h, k) is the center of the circle
  • r is the radius of the circle

Complete the square to find the center of the circle

x² - 6x + _____  + y² + y + _____ = 1 + ____ + ____

    ↓                              ↓

-6/2 = -3                    1/2 = 1/2

Equation: (x - 3)² + (y + 1/2)² = r²

Since the circle passes through point (x, y) = (4, -2), input that into the equation to find r².

(x - 3)² +  (y + 1/2)² = r²

(4 - 3)² + (-2 + 1/2)² = r²

  (1)²    +  (-3/2)²    = r²

   1      +     9/4      = r²

                 13/4     = r²

Equation: (x - 3)² + (y + 1/2)² = 13/4    →   (x-3)^2+\bigg(y-\dfrac{1}{2}\bigg)^2=\dfrac{13}{4}

In decimal form: (x - 3)² + (y + 0.5)² = 3.25

You might be interested in
Help!! Ill give 100 points!
Volgvan

Answer:

It will take about half an hour more for maria to finish his/her project than Juan.

Step-by-step explanation:

9/10 > 2/6

=> 54/60 > 20/60

=> 34/60

Therefore, it will take about half an hour more for maria to finish his/her project than Juan.

Hoped this helped.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If something cost2.99$ what is the total cost with taxes
butalik [34]

Without a lot more information, nobody can say. Every city, state, and county
can have its own taxes.  They may be at a different rate from other cities, states,
and counties, and they may apply to different items.


6 0
2 years ago
Factor the algebraic expression.<br> 24a + 15<br> 24a + 15 =
hichkok12 [17]

Answer:

x = 5/8

Step-by-step explanation:

24a = 15

Divide both sides by 24:

24a ÷ 24 = 15 ÷ 24

x = 5/8

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A line that crosses segment at right angles while dividing the segment in half is called
iren [92.7K]

The correct answer is:

A line that crosses segment at right angles while dividing the segment in half is called <u>a perpendicular bisector</u>

Step-by-step explanation:

A bisector is a line that divides a line segment in two equal parts. A perpendicular bisector is a line that is perpendicular to given line segment and passes through the mid-point of the line segment. It can also be said as that the line perpendicular to a line segment that divides the lines in half is called the perpendicular bisector.

The correct answer is:

A line that crosses segment at right angles while dividing the segment in half is called <u>a perpendicular bisector</u>

Keywords: Perpendicular, bisector

Learn more about geometry at:

  • brainly.com/question/2115122
  • brainly.com/question/2116906

#LearnwithBrainly

8 0
2 years ago
Gran knitted many wash clothes for the school fundraiser. She sold 42 cloths at the sale. There were 11 washcloths left after th
defon

Answer:

53

Step-by-step explanation:

c=42+11

c=53

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 4/5 &gt;-2/3d helpppppppppppppppppppp
    6·1 answer
  •  what is the answer for this question does this table represent a function? why or why not? hours of training 10,20,30,40,50,60,
    13·2 answers
  • The circumference of a circle is 36 x feet. What is the length of the radius of this circle?
    15·1 answer
  • jery mixes the lrters F.P.M.M.M.F.P. and J thoroughly. With ouy looking Amanda draws one leter . Expressed as a fraction,decimal
    6·2 answers
  • #1 Find the median of the<br> data set:<br> -14, -15, 34, 22, -9,-10
    8·2 answers
  • The 64-ounce carton of orange juice costs $4.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent.
    13·2 answers
  • Emily and Mike each improved their yards by
    5·1 answer
  • Which number can each term of the equation be multiplied by to eliminate the fractions before solving?
    6·2 answers
  • Gabrielle has $65,255 in a savings account. The interest rate is 3% per year and is not
    12·1 answer
  • Ava bought 2 1/4 pounds of ham for $7.65 at ShopRite last week. This week she bought 3 1/2 pounds of the same ham for $12.60 at
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!