1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ser-zykov [4K]
3 years ago
9

Please help thank you

Mathematics
1 answer:
sammy [17]3 years ago
4 0
Learn the common vocabulary for multiplication, division, subtraction and addition it will help you understand what they mean in the written expression

You might be interested in
You borrow $2,000 for a period of 4 years. You are charged simple interest at a rate of 3%. How much will you repay at the end o
MariettaO [177]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr Conover bought 6 boxes of Patel for his art class. He paid $4.50 for each box. What was the total cost of the box
slava [35]
4.50×6=27.00. the total cost of the box will be $27.00
3 0
3 years ago
Three planets are in line and are orbiting round a sun, one take 1 week to orbit the sun another takes 9 weeks and the other tak
patriot [66]

Answer:

27 weeks.

Step-by-step explanation:

You need to calculate the minimun common multiple between the three times.

1 week = 1^1 week

9 weeks = 3^2 weeks

27 weeks = 3^3 weeks

You take the 1 and the 3 with the biggest exponent and multiply. In this case is 1^1*3^3 = 27. So, in 27 weeks the pkanets will all be in alignment.

7 0
3 years ago
Please help me and I’ll give you brainiest!!!!!!!!!
dsp73

<u><em>Answer:</em></u>

<u><em>S L O P E</em></u>

<u><em>Explain:</em></u>

<u><em>S L O P E</em></u>

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Multiply and simplify: (2b2+2b)2
sveta [45]

Answer:

4b^2+2b (b^2 means b squared)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Hiro rubs an inflated balloon on his hair, and his hair sticks to the balloon. As he moves the balloon away from his head, how d
    14·2 answers
  • If ƒ(x) = -4x - 7 and g(x) = 1/x ^2 , then what is the value of g(ƒ(-2))?
    8·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • As a salesperson, you are paid $100 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $160. Write an inequal
    6·2 answers
  • 30 divide by 2438 long division
    11·1 answer
  • The answer..................
    8·1 answer
  • Writing What is the diameter of a circle with a circumference of 11.277 ft? Use pencil and paper.
    15·1 answer
  • Name the ordered pair for the point. A​
    10·1 answer
  • When the movies is half over , popcorn sells for half price. Full price popcorn is $3.50 and drinks are $1.35 . Determine the co
    12·1 answer
  • Outline the process for inscribing a regular hexagon in a circle. Perform the construction in GeoGebra
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!