Answer: 6173/500 HOPE IT HELPED!
Answer:
15
Step-by-step explanation:
hypotenuse (h) = 25
perpendicular (p) = 20
base (b) = ?
we know by using Pythagoras theorem we get
b = √h² - p²
= √25² - 20²
= √225
= 15
If a piece of candy costs .29$ and I have .40$ I will have .11$. Hope it helped
Answer:
45
Step-by-step explanation:
1/6 of 54= 9
9*5=45
Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010