1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kruka [31]
3 years ago
6

Which of the following functions is graphed below?

Mathematics
1 answer:
svetoff [14.1K]3 years ago
5 0
<h3>Answer:</h3>

C (see attached)

<h3>Step-by-step explanation:</h3>

The linear portion of the graph is defined for x ≥ 1, with the point x=1 included. Only selections A and C do that.

The quadratic portion of the graph is defined for x < 1. Only selection C does that. (Selection A is doubly-defined for x > 1, so is not a function. It is undefined for x < 1.)

You might be interested in
30. The perimeter of a rectangle is 292 feet. The length of the rectangle is 4 feet less than 5 times the width. What is the len
trasher [3.6K]
Formula for perimeter ;
P = length + length + width + width 
P = 2l + 2w

l = -4 + 5w
l = 5w - 4

substitute into equation of perimeter 

292 = 2(5w - 4) + 2w

292 = 10w - 8 + 2w

292 + 8 = 10w + 2w 

300 = 12w

25 = w

substitute into eqution to find the length;

l = 5(25) - 4
l = 125 - 4
l = 121

therefore, the width is 25 and the length is 121

hope that helps, God bless!
8 0
3 years ago
An inconsistent independent system of equations is a system with
Dominik [7]

Answer:

intersecting lines that have the same slope but different y-intercepts

Step-by-step explanation:

I'm assuming this is from A P  E X , right?

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
$19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts
professor190 [17]

Answer:

$8.3

Step-by-step explanation:

Given

2.4 pounds of walnuts=$19.92

Solution

the price per pound of walnuts=19.92/2.4

=$8.3

Price of per pound walnuts is $8.3

5 0
2 years ago
Cual es la historia de las funciones lineales ?
Oxana [17]
I don’t understand u sorry ;-;
4 0
3 years ago
Need help again. Please explain your answer.
Elis [28]

4y + 3 ≤ y + 6

4y + 3 - 3 ≤ y + 6 - 3

4y ≤ y + 3

4y - y ≤ y - y + 3

3y ≤ 3

3y/3 ≤ 3/3

y ≤ 1

So any value of y less than or equal to 1 (so 1 is included in the solution set) satisfies the inequality. C is the correct answer.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x + y = 11...(1)
    11·2 answers
  • Camryn practices the trumpet every 1 1 th 11 th 11, start superscript, start text, t, h, end text, end superscript day and the f
    10·1 answer
  • Whats the answer to 45=x(14-x)
    12·2 answers
  • Can anyone help me with this? I will mark you as brainliest!
    6·1 answer
  • A pair of pants has been marked down form $36 to $27. The percent decrease is 25%. True or False?
    7·1 answer
  • 3. How can you use the graph for Exercise 2 to find how many cups are in 9 quarts?
    11·1 answer
  • PLEASE SOMEONE ANSWER THIS
    10·2 answers
  • B−(−3)=9 pls i need help
    11·1 answer
  • Meet Id<br>912 037 6469<br>pass<br>121<br>join this on Z.00.M​
    14·1 answer
  • Eric has 91 trading cards. Eric has 7 times as many trading cards as Aisha. How many trading cards does Aisha have?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!