1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
2 years ago
9

Anybody please ? Thanks.

Mathematics
2 answers:
Rufina [12.5K]2 years ago
7 0

Answer: The answer is C

julsineya [31]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Hey i think ur answer is C

You might be interested in
When buying snacks for her classroom, Ms. Davis bought 4 bags of mixed nuts and 8 bags of pretzels. A bag of pretzels costs $1.5
Anon25 [30]

Answer:

C. Cost of mixed nuts + cost of pretzels = 57

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
48:11<br> Which graphed matches the equation + 6 =<br> - «+4)?
Savatey [412]

Answer:

Where are the graphs at

Step-by-step explanation:

cant explain without graphs

8 0
3 years ago
You have 200 meters of fencing. What triangle will result in the maximum fence-able area? What is that area?
ikadub [295]

Answer:

It will be an equilateral triangle and the area is 1924.5 sq. meters.

Step-by-step explanation:

If the total length of the fencing of 200 meters is utilized then the perimeter of the triangle will be 200 meters.

Now, we know that the type of triangle that gives the maximum area for a given perimeter is an equilateral triangle.

So, the equilateral triangle with a perimeter of 200 meters will have side lengths of \frac{200}{3} meters.

Now, the area of an equilateral triangle with sides a units is given by \frac{\sqrt{3}}{4} a^{2} sq. units.

So, the area of the above equilateral triangle will be = \frac{\sqrt{3}}{4}\times (\frac{200}{3})^{2} = 1924.5 sq. meters. (Answer)

7 0
3 years ago
What is the solution to this inequality?
kirza4 [7]

Answer:

I think its B. ?????

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A 10 ounce can of peaches cost $2.40 in a 25 ounce can of peaches cost $4.80 what is the unit price of the 25 ounce can of peach
Elina [12.6K]

Unit price = total price / size


unit price for 25 ounce can :


$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce

7 0
2 years ago
Other questions:
  • If p varies directly with q, and p = 10 when q = 2, what is the value of p when q = 20?
    13·1 answer
  • What is the measure of a right Angle
    15·2 answers
  • 8 plus 3 cubed over 12-7
    15·1 answer
  • students in mr.halperts class are measuring the width of a rectangle that is 6 2/3 inches. the length of the rectangle is twice
    11·1 answer
  • Really needing help with this problem
    11·2 answers
  • Write an expression to represent:<br> Eight more than the product of two and a number <br> x<br> xx
    6·1 answer
  • PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
    13·1 answer
  • 2. The radius of the larger circle is 5 meters. The radius of the smaller inde is 2.5 meters what is the approximate area of the
    10·1 answer
  • 1.628 &gt; 1.63<br><br><br>I don’t understand math I’m sorry-
    15·1 answer
  • Help whats the volume of this
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!