1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
2 years ago
10

A washer and a dryer cost $763 combined. The washer costs $63 more than the dryer. What is the cost of the dryer?

Mathematics
1 answer:
Leni [432]2 years ago
3 0

Answer:

$350

Step-by-step explanation:

w +d = 763

d + 63 = w

-w + d = -63

2d = 700

d = 350

You might be interested in
A data set consists of the following pairs of data: (3,5), (5,8), (6,13) Will the correlation coefficient for these data points
Vanyuwa [196]
Positive correlation means that if x goes up then y goes up, negative correlation means that if x goes up then y goes down.  Since both x and y are increasing each time, it is positive. 
4 0
3 years ago
What is the discriminant of the quadratic equation 0 = –x2 4x – 2? a.–4 b.8 c.12 d.24
MrMuchimi
X^2 - 4x + 2
d = b^2 - 4ac, where a = 1, b = -4 and c = 2
d = (-4)^2 - 4 x 1 x 2
d = 16 - 8
d = 8
4 0
3 years ago
Line with a slope 6 passes through the points (2,-10) and (5,g)
Irina-Kira [14]

Answer:

8 =g

Step-by-step explanation:

We have two points so we can use the slope formula

m = ( y2 -y1)/(x2-x1)

6 = ( g - -10)/(5-2)

6 = (g+10)/(5-2)

6 = (g+10)/3

Multiply each side by 3

6*3 = g+10

18 = g+10

Subtract 10

18-10 =g

8 =g

4 0
3 years ago
The money raised By $15 candy is approximately What percent of The total money raised from The candy sale
Monica [59]
Can you explain it a bit more?
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP! I NEED TO GET THIS DONE SOON!
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:6

Step-by-step explanation:

In a circle, a radius perpendicular to a chord bisects the chord. So BC = CA BC = 6 (given) x (or AC) = 6 Answer = 6. Tell me if I was right. Thanks.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A professor using an open-source introductory statistics book predicts that 60% of the students will purchase a hard copy of the
    5·1 answer
  • V=u+at u=2 a=-5 t=1/2 work out the value of v
    8·2 answers
  • A store sells small notebook for $7 and large notebook for $10. If a student buys 6 nb and spends $54, how many of each size did
    8·1 answer
  • What is the answer to 2 x 2
    5·1 answer
  • Right the point-slope form of the line that passes through negative (7,8) and has a slope of -5
    8·1 answer
  • Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind
    6·2 answers
  • A regular octagon has side lengths of 9 units. Each side of the octagon is
    11·1 answer
  • Can someone PLEASE HELP!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Jay's net earnings are $4000 per month. Jay's monthly expenses are $3000 per month, with $2000 of that being rent. According to
    12·1 answer
  • What is unit rate for graph
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!