1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ELEN [110]
4 years ago
5

On Friday, the temperature changes -30 each hour. If the temperature changed for 7 hours, what is the total temperature change?

Mathematics
1 answer:
Marina86 [1]4 years ago
8 0

A -120 difference will be seen in the temperature within a 7 hour period

<u>Equation</u>

<em>-</em>30 x 7

<em>Multiplying two of different signs ( - + ,  + - ) will always be negative.</em>

<em>Multiplying two of the same sign ( - - , + + ) will always be positive.</em>

You might be interested in
Let's consider the time as a discrete variable with an increment of 1 minute. You arrive at a bus stop at 10 AM, knowing that th
Dafna11 [192]

Answer:

a) 2/3

b) 1/3

Step-by-step explanation:

Let X be the random event that measures the time you will have to wait.  

Since time is uniformly distributed between 10 and 10:30 in intervals of 1 minute

P(n < X ≤ n+1) = 1/30 for every minute n=0,1,...29.

a)

P( X > 10) = 1 - P(X ≤ 10) = 1 - 10/30 = 2/3

b)

P(10 <  X ≤ 20) = (20-10)/30 = 1/3

7 0
3 years ago
What is the range of the function y = x 2?
garik1379 [7]

Answer:

The range of the function y = x2 is all real numbers, y, such that y ≥ 0. In the case of the function y = x2, the domain consists of all real numbers, because there is no number that, when plugged in for x into x2, would create an undefined expression.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the area of the circle. Use 3.14 for pi. 106yd
VikaD [51]

Answer:

where is the diagram or the explanation of the circle?

4 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Ulleksa [173]
Total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
4 0
3 years ago
Just answer 3 and 4 you don’t need to show your work just answers please!
ad-work [718]
#3.) 48 pieces of ribbon
#3.) this week they cost $112
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the factorization of the polynomial
    13·1 answer
  • Two kg of tea and 3 kg of sugar cost rupees 39 in january 1997, However in march 1997 the price of the tea increased by 25% and
    5·2 answers
  • The population of a city increases by 4,000 people each year. In 2025 the population is projected to be 450,000 people. What is
    5·2 answers
  • 7 more than the product of a number and 4 is 51 what is the number? A.4 B.5 C.13 or D.11
    11·1 answer
  • If f(x) = 1/3x^2 + 5, find f(-9).<br> A. 248<br> B. -22<br> C. 11<br> D. 32
    11·2 answers
  • Need answers ASAP
    15·2 answers
  • Find the slope of each line.
    7·1 answer
  • A shoe store is selling a pair of shoes for $60 that has been discontinued by 25%. What was the original selling price?
    13·1 answer
  • Khairul deposited $ 600 in a bank at the end of 2010 and another $ 400 in the same bank at the end of 2011. The bank offers simp
    10·1 answer
  • WILL MAKE BRAINLIEST!! <br> Solve for x.<br> (x-6)°<br> 124°
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!