Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
The slash is an oblique slanting line punctuation mark /. Once used to mark periods and commas, the slash is now most often used to represent exclusive or inclusive or, division and fractions, and as a date separator.
Answer: On the 29th day
Step-by-step explanation:
According to this problem, no lilypad dies and the lilypads always reproduce, so we can apply the following reasoning.
On the first day there is only 1 lilypad in the pond. On the second day, the lilypad from the first reproduces, so there are 2 lilypads. On day 3, the 2 lilypads from the second day reproduce, so there are 2×2=4 lilypads. Similarly, on day 4 there are 8 lilypads. Following this pattern, on day 30 there are 2×N lilypads, where N is the number of lilypads on day 29.
The pond is full on the 30th day, when there are 2×N lilypads, so it is half-full when it has N lilypads, that is, on the 29th day. Actually, there are
lilypads on the 30th, and
lilypads on the 29th. This can be deduced multiplying succesively by 2.
Answer:
5/6
Step-by-step explanation:
rise over run
50/60= 5/6
9514 1404 393
Answer:
5
Step-by-step explanation:
Let f represent the number of friends. Their total earnings are ...
21f = 105
f = 105/21 = 5 . . . . . divide by the coefficient of f
There are 5 friends in the group.