1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
docker41 [41]
3 years ago
6

A gym charges a $20 sign-up fee plus $25 per month.  You have a $120 gift card for the gym. When does the total spent on your gy

m membership exceed the amount of your gift card?

Mathematics
2 answers:
vichka [17]3 years ago
7 0
Found this online. Hope it helps

ANEK [815]3 years ago
3 0
4 months........................
You might be interested in
What is 5 divided by 25
disa [49]

Answer:

0.2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Algebraic expressions
Ede4ka [16]

Answer:

10y^2-3xy+6x

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
You bake a batch of muffins. You freeze 6 muffins and share the rest equally among yourself and 2 friends. Write an
dimulka [17.4K]
This makes sense to me: m=(y-6)/3

m is the number of muffins each friend gets, y is the original quantity of muffins, -6 is = to the number of muffins you freeze, and the /3 is to split the remaining (unfrozen) muffins equally.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5-kilogram bag of cement costs $18.15. What is the unit price?
Gnom [1K]

Answer:3.63

Step-by-step explanation:because if we divide 18.15 by 5 is equal 3.63.

3 0
3 years ago
Iihhhhhhhhhhhhhhhhhhhhiiiiiiiiiiii
Sever21 [200]

Answer:

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How much should they be charged?
    12·1 answer
  • Please look at both pictures~<br> I need two answers
    7·1 answer
  • What is the value of (2/3)^-4?
    7·1 answer
  • Solve for “z.”<br><br> Please help!
    7·1 answer
  • Can some one PLS help me with this problem it will be great x+5&lt;-4
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=6%28x%2B6%29%3D7%28x-9%29" id="TexFormula1" title="6(x+6)=7(x-9)" alt="6(x+6)=7(x-9)" align="a
    7·1 answer
  • 17/5 converted into a mixed number
    12·2 answers
  • How many servings is 22.5 ounces
    15·2 answers
  • Please help
    5·2 answers
  • Please help me with this homework …
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!