1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
3 years ago
12

Zen spent $255 on a bag and a belt. She wanted to buy another

Mathematics
1 answer:
Galina-37 [17]3 years ago
8 0

Answer:

A)$ 45

B) $105

Step-by-step explanation:

Bag and a belt cost $255

Let bag = x

Let belt = y

X+y= 255 equation 1

Let total money be z first

Remaining money= z-255

X-30 = z-255

Y +15 = z-255

Equating the left side of the equation

X+30 = y+15

X-y= 45 equation 2

Solving simultaneously

X+y= 255

X-y= 45

2x = 300

X= 150

If x= 150

150-y= 45

150-45= y

105=y

Bag = $150

Belt = $105

Bag Is 150-105 more than the belt

150-105= $45

You might be interested in
WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!
SVETLANKA909090 [29]

Data:

15 16 14 15 19 17

n=6 points

sum is 96

mean is 96/6 = 16

Now we look at the absolute deviations, each of which is the absolute value of a score minus the mean, basically the distance of the score to the mean .

Scores   15 16 14 15 19 17

AbsDev    1  0  2  1    3  1

The sum of the absolute deviations is 8 and there are six of them so the

Mean Absolute Deviation = 8/6 = 4/3

Answer: 2.    8/6

7 0
3 years ago
Find the two numbers whose deference is 10 and sum is 34​
mezya [45]

Answer:

the correct answer is 22 and 12

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the b-values satisfy the following inequality?5 < b - 3Choose all the answers that apply: A.) b = 8B.) b = 9C.) b =
dusya [7]
[tex]\begin{gathered} \text{The inequality is,} \\ 5
4 0
1 year ago
A cement walk 3 ft wide is placed around the outside of a rectangular garden plot that is 20ft by 30ft. Find the cost of the wal
Inessa05 [86]

Let us calculate the area of the walk.

Since the width of the walk is 3 feet, and the walk will be placed all the 4 sides,

Length of the plot including walk = 20 + (2 × 3) = 20 + 6 = 26 feet.

Breadth of the plot including walk = 30 + (2 × 3) = 36 feet.

Area of the plot including walk = 26 × 36 square feet.

Area of the plot = 20 × 30 square feet.

Area of the walk = (26 × 36) - (20 × 30)

= 936 - 600

= 336 square feet.

= \frac{336}{3(3)} square yards

= 37.3 square yards

Cost of the walk per square yard = $12.25.

Therefore, total cost of the walk = 12.25 × 37.3 = $456.92.

7 0
3 years ago
Martin earned the following scores on his last five tests.
Arada [10]
IQR= 18 is the interquartile range of his scores.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which equation represents the polynomial function with zeros −1, 1, and 3 (multiplicity of 2), and a y-intercept of −18? (4 poin
    14·1 answer
  • Which of the following is the final step in bisecting a line segment?
    5·1 answer
  • Help please due soon
    10·1 answer
  • HELP! Which number is a rational number?
    5·2 answers
  • Factorise the following expressions :​
    15·2 answers
  • Find the volume of a cone that has a radius of 14ft and a height of 18.9ft
    8·2 answers
  • Translate the given phase into an algebraic expression and simplify if possible: the quotient of -20 and -40.
    15·2 answers
  • The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
    9·2 answers
  • Uh cc's dfj shares rose to my house 7​
    8·2 answers
  • Thao says she can find the answer to 8*90 by halving the 8 and doubling the 90 again and again until she gets down to 1*720 is s
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!