1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentinak56 [21]
3 years ago
7

What is -4y + 2 = 2y - 6

Mathematics
2 answers:
marishachu [46]3 years ago
6 0
Let's solve your equation step-by-step.
−4y+2=2y−6
Step 1: Subtract 2y from both sides.
−4y+2−2y=2y−6−2y
−6y+2=−6
Step 2: Subtract 2 from both sides.
−6y+2−2=−6−2
−6y=−8
Step 3: Divide both sides by -6.−6y
−6=−8
−6y=4/3
Answer:y=4/3
slamgirl [31]3 years ago
5 0
-4y+2=2y-6
-2y -2-2y -2
-6y    =-8
divide by -6
y= 1 1/3 

You might be interested in
Graph the line using a point and a slope. Write the equation of each line: a line that contains point (0, −3) and perpendicular
Sav [38]

Answer:y = 2x − -3 find the y and x and then identify if its zero slope or undefined.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A well pump pumps at a rate of 40 gallons per minute. you want to fill a 1,000-gallon tank. the tank already has 80 gallons. you
Vlad [161]
Possibly 230 minutes?? dont quote me on that lol
6 0
4 years ago
How many different sums can be made with a penny nickel dime quarter?
weqwewe [10]
1 coin is 4 ways
2 coins is 4*3 ways
3 coins is 4*3*2 ways
4 coins is 4*3*2*1 ways

so total is 4+12+24+24=64 sums
8 0
3 years ago
Solve |2x - 1| + 3 = 6.
umka21 [38]

Answer:

x =2                         x = -1

Step-by-step explanation:

|2x - 1| + 3 = 6.

Subtract 3 from each side

|2x - 1| + 3-3 = 6-3

|2x - 1|= 3

An absolute value has two solutions, one positive and one negative

2x-1 =3                   2x -1 = -3

Add 1 to all sides

2x-1+1 =3+1             2x-1+1 = -3+1

2x = 4                      2x =-2

Divide by 2

2x/2 = 4/2                 2x/2 = -2/2

x =2                         x = -1

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the rate for 4 shirts for $32:00
EastWind [94]
The answer should be $8 if you are trying to find the unit rate. All you have to do is divide 32 by 4 and you get 8. Hope that helped.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At one gym, there is a $12 start-up fee, and after that each month at the gym costs $20. At another gym, it costs $4 to startup,
    12·1 answer
  • 0.2 decimal greater than .20
    5·2 answers
  • Hannas school her to the book donation there are 150 students at her school and they Donated a total of b books Hannah do need i
    14·1 answer
  • What is the equation of the parabola ? <br><br> It’s minimum is at (3,-5) and y intercept of -2
    15·1 answer
  • The time needed to paint a fence varies directly with the length of the fence and inversely with the number of painters. If it t
    5·1 answer
  • What number is 260 percent of 90?
    10·1 answer
  • The moon has a mass of 7.35×10^22 KG while earth has a mass of 5.97×10^24 KG what is the combined mass of the earth and moon
    14·1 answer
  • Complete the table for the following equation then graph the line. (Show steps in the middle column of table) y=-3x-2
    14·1 answer
  • Help plz:)))I’ll mark u Brainliest
    9·1 answer
  • I want a gf seriously!!!!!​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!