Answer:
-189
Step-by-step explanation:
If you continue the pattern by multiplying the term by -3, you will eventually get -189 as the 6th term
Answer:
X would equal 1.5
Step-by-step explanation:
if 12 divided by 2 equals 6, then you have to find what's half of 3 which is 1.5
<span>π </span>* 6 = 18.8495559215 / 4 = 4.71238898038
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!