1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
2 years ago
15

Yolanda's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Yolanda $5.20 per pound, and t

ype B coffee costs $4.05 per
pound. This month, Yolanda made 130 pounds of the blend, for a total cost of $586.30. How many pounds of type B coffee did she use?
Mathematics
1 answer:
MAXImum [283]2 years ago
7 0

Answer:

78 pounds

Step-by-step explanation:

Let's say Yolanda makes a pounds of Type A coffee and b pounds of Type B coffee. Since the total number of pounds is 130, we can write the equation:

a + b = 130

We know the cost of Type A coffee is $5.20/lb and the cost of Type B coffee is $4.05/lb, so since the total cost is $586.30, we can write:

5.20a + 4.05b = 586.30

We can now solve the system of equations:

a + b = 130

5.20a + 4.05b = 586.30

Manipulate the first equation by subtracting b from both sides:

a + b = 130

a = 130 - b

Substitute 130 - b for a in the second equation:

5.20a + 4.05b = 586.30

5.20 * (130 - b) + 4.05b = 586.30

676 - 5.20b + 4.05b = 586.30

Move the terms with b to one side:

1.15b = 89.70

b = 78

Thus, Yolanda used 78 pounds of Type B coffee.

<em>~ an aesthetics lover</em>

You might be interested in
One again i really am bad at these
Ivenika [448]
It’s 39 yards squared because the rectangle is 24+15 which is the triangle
6 0
2 years ago
Plz help me and how i should write it
wlad13 [49]

Answer:

n^2p^2r^3

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help im stuck​
Ierofanga [76]

Answer:

NOT a relation and NOT a function

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Answer Whatever One you want! (Although all would be nice) In return a thanks!!!
sleet_krkn [62]
6-D
8- whatever 107+25=?
8 0
2 years ago
How would you rewrite the expression 6(2+9) using distributive property?​
alexandr1967 [171]

Answer:

66

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is an inequality statement?
    12·1 answer
  • A bank branch located in a commercial district of a city has the business objective of improving the process for serving custome
    14·1 answer
  • There are 5 times as many animals at the Central zoo as there are at the Baty zoo. The Central zoo has 265 animals in all. Let b
    7·1 answer
  • A circle is centered at (−4, −6) and has a radius of 3. Which of the following is the equation for this circle?
    14·2 answers
  • Which value is equivalent to [(7x3x2)/(7x5)]^2 x [(7^0)x(5^-3)]^3 x 5^-9?
    13·1 answer
  • What is the slope of the line with equation y + 2 = 5 (x - 3) ?
    15·1 answer
  • Nicholas used a \$10$10dollar sign, 10 bills to pay for a granola bar that only costs p dollars.
    11·1 answer
  • What is the unit price if 4 pounds of fruit cost $6.48
    14·1 answer
  • Help please!! it’s due today and this is the one answer i still need!! (view picture)
    9·2 answers
  • Write 5 consecutive odd integers preceding -31​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!