1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sammy [17]
3 years ago
14

Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.40. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

Mathematics
2 answers:
zvonat [6]3 years ago
8 0

Answer:

$1.35

Step-by-step explanation:

balandron [24]3 years ago
6 0

Answer: $1.35

Step-by-step explanation:

You divide $5.40 by 4 since four was the amount of pounds bought.

You might be interested in
Why is it important to be able to solve for variables in equations?
GuDViN [60]
Because that way you can find the answer when you are given a large amount of information and you don't have to guess until you get the answer right.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to convert 0.16 to fraction​
MaRussiya [10]

4/25

Step-by-step explanation:

16/100, 8/50, 4/25

3 0
3 years ago
For any positive numbers a, b, and d, with b 1, logb(a d) = _____.
TEA [102]
For example:
log _{2} 20 = log _{2} ( 4 * 5 ) = \\ = log _{2} 4 + log _{2} 5
log_{b}( a d ) = log _{b}a +log _{b}d
Answer:
C ) log(b) a + log(b) d
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how you solve a multiplication equation and a division equation.
kirill115 [55]

Answer:

when solving for multiplication

for instance

2*2=4

2+2=4

4+2=8

as 2*4,=8 after 4 you can add 2 to get the next multiple of 2

Same goes to the rest of other multiplication tables

6 0
3 years ago
A pineapple is 7 times as heavy as an orange. The pineapple also weighs 870 grams more than the orange.
Kazeer [188]
Let's say that the weight of the orange is x and the weight of the pineapple is y.
The weight of the pineapple is 7 times that of the orange, so
y = 7x.
Also, y = x + 870.
Therefore, 7x = x + 870.
If we take away x from both sides, we get 6x = 870
If we divide both sides by 6, we get x = 145.
Therefore, the weight of the orange is 145 g.
Also, 145 + 870 = 1015.
So the weight of the pineapple is 1015 g.

To convert grams into kilograms, they must be divided by 1000.
Therefore, the weight of the orange in kilograms is 145/1000 = 0.145 kg
And the weight of the pineapple is 1015/1000 = 1.015 kg.

Answers:
a. 145g for the orange and 1015g for the pineapple.
b. 0.145kg for the orange and 1.015kg for the pineapple.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Stephanie has 6 classes a day at school. Each class is 52 minutes long. She goes to school 5 days a week. How much time does she
    10·1 answer
  • The ratio of marbles to stones is 5 to 7 if there are 35 marbles how many stones is there?
    5·2 answers
  • A 9.3 m<br> b. 13.3 m<br> C. 18 m<br> d. 21 m<br><br> Which answer is it
    15·1 answer
  • (WILL MARK BRAINLEST!)
    11·1 answer
  • Simplify: 3x – 4-5(6x + 7)
    13·2 answers
  • How do you find a volume of a cone?
    14·1 answer
  • Allie and Sam are ophthalmologists. Allie found that 40% of the 170 patients she saw in a week were near sighted. Sam found that
    5·2 answers
  • The area of a rectangular garden 42 square meters. The width is 5 meters longer than one-third of the length. Find the length an
    14·1 answer
  • Work out the surface area of the solid cuboid.<br> 3cm<br> 4cm<br> 5cm
    14·2 answers
  • Zara has a rectangular garden. The length of her garden is 12 feet and the width is 7 feet. She extends the width
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!