1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
3 years ago
15

cam lobes are on sale at 4 different grocery stores. which store offers the lowest unit rate for cantaloupes in dollars per poun

d options: 1) $4.50 _____ 5 pounds 2) $1/5 ___ 1/3 pounds 3) $4.00 ______ 5 pounds
Mathematics
1 answer:
timofeeve [1]3 years ago
8 0

Answer:

Store 2

Step-by-step explanation:

Given

1.  $4.50 for 5 pounds

2. $1/5 for 1/3 pounds

3. $4.00 for 5 pounds

Required

Determine the store with the lowest unit rate

To do this, we simply divide the price by the weights in each store

For Store 1:

Unit\ Rate = \frac{\$4.50}{5\ lb}

Unit\ Rate = \$0.9/lb

For Store 2:

Unit\ Rate = \frac{\$1/5}{1/3\ lb}

Unit\ Rate = \$0.6/lb

For Store 3:

Unit\ Rate = \frac{\$4.00}{5\ lb}

Unit\ Rate = \$0.8/lb

<em>Comparing the unit rates of the three stores, we can conclude that store 2 offers the least unit rate</em>

You might be interested in
Rachel bought 7 cookies and 5 muffins. The equation 7c+5m=10.45 represents the amount of money she spent. Jack bought 3 cookies
malfutka [58]
M=1.25
c=0.6
I got this by creating a systems of equations and I used the substitution method
4 0
3 years ago
Subtract <br> 8/9 - 1/3<br><br> 5/6<br> 5/9<br> 7/9<br> 7/12
Mars2501 [29]

Answer:

3/9

Step-by-step explanation:

Common denominator: 27

24/27 - 9/27 = 15/27 = 3/9

6 0
2 years ago
I WILL MAKE YOU THE REAL BRAINLIEST
Y_Kistochka [10]
No such thing ,But what you can do is is go on Cymath and it will help you solve it
4 0
3 years ago
Find the mean, median, and mode for the data set. Round answers to the nearest tenth if necessary
pentagon [3]
Please type out the data set and share it here.

Median:  arrange the data in ascending order.  If the number of data points is odd, then take the center data point as your median.

Mean:  add up the data and divide your sum by the number of data points.

Show us what you've got.  Then we can finish responding to these questions. 
5 0
3 years ago
Grace swam a mile in 21 minutes. Jill swam a mile in 19.47 minutes. How
kirill115 [55]

Answer:

1.53

Step-by-step explanation:

because 21 minus 19.47= 1.53

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You and 3 friends go out to eat aApplebee's. The bill for the meal was 72.50$ , there is 6.75% sales tax. What will be the total
    12·2 answers
  • Solve 34≤12+n . Graph the solution.
    5·1 answer
  • An eight-month used stereo system was sold for $255.75. This was one third (1/3) the amount of what this system originally cost.
    11·1 answer
  • How can i find the missing value with a range of 18 for the numbers of 13,21,26,26
    9·1 answer
  • SOMEBODY PLEASEEE HELP ME
    13·1 answer
  • Match the following pair of angles with their respective definitions.HELP
    10·2 answers
  • If 4x^2 - 100 = 0, the roots of the equation are
    5·1 answer
  • What is the output for trigonometric functions
    15·1 answer
  • Find the exact length of the third side
    6·1 answer
  • A square has an area of 9ft^2 what is the length,in feet of each of the square sides
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!