1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LuckyWell [14K]
3 years ago
15

10 + 2-x\3 = 7 \ = divided by TIA!

Mathematics
1 answer:
Lemur [1.5K]3 years ago
8 0
Your answer to this problem is 15


10 + 2 - 15 / 3 = 7


Hope it helped :)

You might be interested in

jekas [21]

Given: In the given figure, there are two equilateral triangles having side 50 yards each and two sectors of radius (r) = 50 yards each with the sector angle θ = 120°

To Find: The length of the park's boundary to the nearest yard.

Calculation:

The length of the park's boundary (P) = 2× side of equilateral triangle + 2 × length of the arc

or,                    (P) = 2× 50 yards + 2× (2πr) ( θ ÷360°)

or,                    (P) = 2× 50 yards + 2× (2×3.14× 50 yards) ( 120° ÷360°)

or,                    (P) = 100 yards + 2× (2×3.14× 50 yards) ( 120° ÷360°)

or,                    (P) = 100 yards + 209.33 yards

or,                    (P) = 309.33 yards ≈309 yards

Hence, the option D:309 yards is the correct option.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of ABC?<br> A. 130<br> B. 85<br> C.40<br> D.170
Nitella [24]

Answer:

130

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation best represents the line of best fit for the scatterplot?
Elena L [17]

Answer:

The answer for this problem is

C) y = -x + 6

Step-by-step explanation:

I know this because I just did the test

5 0
3 years ago
First let’s go on a trip! you come into some money and decide to go to canada where the exchange rate is 1.04 canadian dollars t
Ksenya-84 [330]
13092.50 Canadian dollars equals to $10000 US dollars.
6 0
3 years ago
Amy bought 0.4 kilogram of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kilogram of tomatoes?
nasty-shy [4]

Answer:

$10 per kilogram

Step-by-step explanation:

To eliminate the decimals,multiply everything by 10

0.4.........4

4.00.........40

4 kilos = $40

1 kilo = $10 (40/4)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If 6 months is 0.5 as a decimal what would 9 months be as a decimal???? help quick pls
    6·2 answers
  • Is the ratio 5:6 equivalent to 3:4
    7·2 answers
  • Someone please give me this answer
    11·1 answer
  • Explain why 80% of dentists use toothpaste is misleading
    13·2 answers
  • Simplify the polynomial below<br><br> (a^3 + 4a^2 − 7) + (3a^3 − 2a^2 + 1)
    10·1 answer
  • I think it’s either B or D. Please help
    10·2 answers
  • How do i do this? And whats the answer
    9·1 answer
  • What is 2 2/3 - 1 1/3? answer using backslash for example 2/3
    12·1 answer
  • Some one help pleaseeeeeeeeeee
    8·1 answer
  • Find The distance between (5,2) and (5,0) on the coordinate Plane
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!