1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
4 years ago
5

The price of a dozen eggs was $1.63. The price rose m dollars. Then the price dropped $.12 per dozen. Express the current price

of eggs after the two price changes.
Mathematics
1 answer:
antoniya [11.8K]4 years ago
5 0
1.63
rose m
1.63+m
dropped 0.12
1.63+m-0.12
1.63-0.12+m
1.51+m
current price=1.51+m
You might be interested in
If you rotate a equilateral triangle by a side, what is the name of the resulting 3d shape
Katyanochek1 [597]
<h2> ☞ANSWER☜</h2>

<h3>3D shapes</h3>
  • Cube Cuboid
  • Sphere Square-based pyramid
  • Cylinder Triangular prism
  • Pentagonal pyramid Hexagonal prism

<h2> ☞EXPLANATION☜</h2>

<em><u>A solid of revolution is a three-dimensional figure obtained by rotating a two-dimensional figure (or curve) around a straight line (called the axis) that lies in the same plane. ... Since the triangle's interior is shaded, it creates the interior of the cone, creating a solid figure.</u></em>

<em><u>Three dimensional shapes are obtained by rotating the two dimensional shapes. When a circle is rotated we get sphere; when a triangle is rotated we get cone; when rectangle or square is rotated we get cylinder</u></em>

7 0
3 years ago
I help with this 7th grad math question
HACTEHA [7]
X=32
-------------------
7 0
3 years ago
Find the value of x. Plz help I don’t understand
coldgirl [10]
The answer for this problem is 125
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three bags of chips and sodas cost $12.50. Four bags of chips and two sodas cost $10.00. What is the cost of each item? ASAP pls
Helen [10]

Step-by-step explanation:

3c + 3s = 12.50

4c + 2s = 10.00

3S = 12.50-3c

s = 4.17 - c

4c + 2 (4.17-c) = 10.00

2c + 8.34 = 10.00

2c = 1.66

chips = 0.83

soda = 3.34

7 0
3 years ago
yesterday Stephanie spent $38.72 on new shoes and $23.19 on computer software when she was finished she had $38.18 how much mone
NikAS [45]

Answer: She had $61.91,


Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Other questions:
  • Penelope drove 27 kilometers. Which expression finds the distance she drove in centimeters?
    11·1 answer
  • Find the answer to 1/8 + 7/12
    8·2 answers
  • What is a reasonable rage for this situation?
    9·1 answer
  • Which equation can be used to find 40 percent of 25?
    12·1 answer
  • Gasoline prices for the first six months of 2004 are shown in the table below. Using a logarithmic model, what is the best
    13·1 answer
  • Hii please answer only if you know how its timed!! I REALLY NEED TO PASS
    12·1 answer
  • If ABC=DEF and m &lt;E= 2(m-15)° find m​
    10·1 answer
  • In a study of simulated juror decision making, Braden-Maguire, Sigal, and Perrino (2005) investigated the type of verdict assign
    12·1 answer
  • Is (1,2),(4,0),(3,5),(4,3) a function
    8·1 answer
  • What is the equation of the line through (-2, 5) and (0, 3)? A. y = x - 3 B. y=x+3 C. y = -x + 3 D. y=-x-3​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!