1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
3 years ago
5

What is the rate and unit rate of $7.96for 5 pounds

Mathematics
1 answer:
Dahasolnce [82]3 years ago
4 0
With my calculations I got 0.12 per pound.
You might be interested in
Sam can prepare 20 wall paintings in 4 weeks. How much time will he need to
Nadusha1986 [10]
Answer:
20=4 weeks
40=8 weeks
60=12 weeks
80=16 weeks
 Hope I helped :)
3 0
3 years ago
Find the value of q such that qx^2 -5qx-3 divided by x +2 has a remainder of 4.
Thepotemich [5.8K]

Answer:

Step-by-step explanation:

(qx^2-5qx-3)÷(x+2) gives remainder 14q-3

Equating remanders 14q-3=4

14q=7

q=1/2

3 0
3 years ago
SHannon is going on a 12-mile hike. She hiked 4 7/8 miles before lunch and 3 3/4 miles after lunch. how many miles does she have
Ne4ueva [31]
She has 3.878 miles left to hike. (439/500 in fraction form)
4 0
2 years ago
The discount place on three computer are 4/5 1/4 and 3/10 which one has the highest price
lesya [120]

Answer:

4/5

Step-by-step explanation:

<u>4/5 = 80%</u>

1/4 = 25%

3/10 = 30%

5 0
3 years ago
Can someone help me with this will give the brainliest
kiruha [24]

Answer:

148 in^2

Step-by-step explanation:

2(4 x 5) = 40

2(4 x 6) = 48

2(5 x 6) = 60

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 100000 less than 560313 is
    10·1 answer
  • Tommy wants to save $1 million for retirement in 50 years. Assume he invests in a
    15·1 answer
  • A group of 7 people want to equally share 33 1/4 ounces of cake. How much will one person get
    10·1 answer
  • 108. The area of a rectangle is 40 square units. The length of the rectangle is 10. Write an equation that could be used to find
    11·1 answer
  • Can someone please help me with this 7th grade math worksheet? I will give BRANLIEST PLEASE HELP
    14·2 answers
  • Please help. Will grant brainliest!!
    6·2 answers
  • Factor by first factoring out the greatest common 1actor 15x 35x-30 15x-35x-30​
    5·2 answers
  • Hi how are you? :)<br><br> free points &lt;3
    12·2 answers
  • True or False: You can tell if two ratios form a proportion if their cross products are equal. True O False​
    7·1 answer
  • Simplify ¾(8w+28)-10+w please :)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!