1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anyanavicka [17]
4 years ago
8

HURRY!!!! 20 POINTS!!!!

Mathematics
2 answers:
e-lub [12.9K]4 years ago
8 0

Answer:

Since f(12) = 10, the ball is going to pass through the hoop.

Step-by-step explanation:

We have the following function.

f(x) = -0.125x^{2} + 1.84x + 6.

If the center of the hoop is located at (12, 10), will the ball pass through the hoop?

This is going to happen if f(12) = 10. We have to apply f(12) in the equation and verify the result. So:

f(x) = -0.125x^{2} + 1.84x + 6.

f(12) = -0.125*12^{2} + 1.84*12 + 6 = 10.

Since f(12) = 10, the ball is going to pass through the hoop.

Pie4 years ago
7 0
  1. in this exercise you  must substitute the value of  of x = 12  in the equation of the parable given, if the result is 10 then the ball pass through the hoop
  2. Y = (-.125)(12)^2+ (1.84)(12)+6 = -18+22.08+6 = 10.06≅10 , of  this form it is demonstrated, that the ball pass through the  hoop
You might be interested in
Hello! I wanted answer with explanation
Anettt [7]
25600

Do 80/100 * 80,000 to find how many voters actually voted (it should be 64,000). Then it says that 60% of those people voted for A, so that means 40% of them voted for B. Do 40/100 times 64,000
5 0
3 years ago
TRUE OR FALSE GEOMETRY HONORS
nalin [4]

Answer:

I believe it is true

Step-by-step explanation:

A line never stops (extends infinitely in opposite directions)

6 0
3 years ago
How can someone convert 150 kph to mph?
Tasya [4]
It would equal 93.2057mph
4 0
3 years ago
$160 divided 5g unit rate
k0ka [10]
The answer is 32$ per gram. You just divide 160 by 5 to get the answer. 

Hope that helps!!!

6 0
4 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Four different leadership styles used by Big-Six accountants were investigated. As part of a designed study, 15 accountants were
    6·1 answer
  • Which ratios can form a proportion?
    9·2 answers
  • I need help please! thank you . ‼️
    5·2 answers
  • How do you solve g/9+47=64. What do you get for g
    9·1 answer
  • Given the system of contstraints: y ≥ 2x x + y ≤ 14 y ≥ 1 5x + y ≥ 14 x + y ≥ 9 Which region represents the graph of the feasibl
    11·1 answer
  • Juan and sara each measure the length of their 9.6 inch long math book three times they record their measurements as shown below
    7·1 answer
  • Please help will give brainliest
    6·1 answer
  • What shape is this called in mathematical term​
    8·1 answer
  • Determine the solution for the following equation: (8x-8) 3/2 = 64
    14·1 answer
  • If Hiawatha who is 24 is 75% as old as Itzel, how old would Hiawatha be at 25% and 100% of Itzels age.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!