1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babunello [35]
2 years ago
11

7x+2y=1 What is the slope of a line perpendicular to this line? What is the slope of a line parallel to this line?

Mathematics
1 answer:
lesya [120]2 years ago
6 0

Answer:

The slope of a line perpendicular to this line would be 2/7 and the slope of a line parallel to this line would be -7/2.

Step-by-step explanation:

In order to find these, we first need to solve the equation for y.

7x + 2y = 1

2y = -7x + 1

y = -7/2x + 1

Now we can see the original slope is -7/2 due to it being the coefficient of x. We know parallel lines have the same slope, so the parallel slope is simple -7/2.

We also know perpendicular slopes have opposite and reciprocal slopes. So we take the -7/2 and change the sign (giving us 7/2). Then we flip it to get 2/7.

You might be interested in
Solve the system by the substitution method -4x + 3y = -7 y = 2x - 5
bagirrra123 [75]

Answer: x=4 and y= 3


Step-by-step explanation: Solve for the first variable in one of the equations, then substitute the result into the other equation


8 0
3 years ago
Julissa is thinking about getting her Master’s degree. She will give up making $28,000 a year for the 2 years it takes to comple
beks73 [17]

Answer:

1.5 years

Step-by-step explanation:

She will give up making $28,000 per year for 2 years.  This means that she will give up making $56,000 in total.

$28,000 × 2 = $56,000

She also pay $34,000 in total to costs to get her degree.  She invested a total of $90,000.

$56,000 + $34,000 = $90,000

After graduating, she makes $60,000 a year.  It will take her 1.5 years to recover her investment.

90,000/60,000 = 1.5

7 0
2 years ago
- Ms. McNeil buys 2.4 gallons of gasoline. The total cost is $7.56. The
Brilliant_brown [7]

Answer:

The price of one gallon of gasoline is $3.15

Step-by-step explanation:

If the lady buys 2.4 gallons of gasoline for a total of $7.56, then as the problem suggests, one can find the unknown price of gasoline per gallon (p) by solving the equation for the unknown "p":

2.4  p = 7.56

then divide both sides by 2.4 to isolate the unknown "" on one side of the equal sign:

p = 7.56/2.4

p = $3.15

so this is the price per gallon of gasoline.

3 0
3 years ago
Find the number C(10,6)
EastWind [94]

Answer:

210.

Step-by-step explanation:

Combination formula is

nCr = \frac{n!}{r!(n-r)!}

Then, we have that n = 10 and r=6:

C(10,6) = \frac{10!}{6!(10-6)!}

C(10,6) = \frac{10!}{6!4!}

To simplify calculus, we are going to use that n! = (n-1)!n = (n-2)!(n-1)n and so on.

C(10,6) = \frac{6!*7*8*9*10}{6!4!}

C(10,6) = \frac{7*8*9*10}{4!}

C(10,6) = \frac{5040}{4*3*2*1}

C(10,6) = \frac{5040}{24}

C(10,6) = 210.

5 0
2 years ago
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the inverse of the logarithmic function f(x)=log9x?
    10·2 answers
  • Mt Whitney in California is 14,494 feet tall Denali in Alaska is 5,826 feet taller than my Whitney how tall is Denali
    11·2 answers
  • A ladder that is 25 ft. long is leaning
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to (4h7k2)4?
    5·1 answer
  • A number that has only 2 factors
    7·1 answer
  • In June, Jasmine earned $1200 in commission. In July, her commission decreased by 7% Write an expression that can be used to fin
    12·1 answer
  • Round 4746.13662611 to the nearest whole number.<br> Answer:<br> Submit Answer
    13·2 answers
  • HELP ME PLZZZ ASAP!!!!
    11·1 answer
  • 1. How many ways can eight different types of soaps be displayed on a shelf in a grocery store?
    7·1 answer
  • In AABC, if AB = 14 and BC = 9, AC may be equal to<br> A. 13<br> B. 23<br> C. 25<br> D. 5
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!