Answer:
-x-4
Step-by-step explanation:
Answer:C
Step-by-step explanation:
I don’t see the problems you want me to solve. Sorry
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
$20
Step-by-step explanation:
the manager's error could likely be putting the percentage mark up rather than the markup price added to the original price
25%×16
= $4
mark up price= (16+4)$
= $20