1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
3 years ago
9

If cos θ > 0 and tan θ > 0, which of the following statements MUST be true? (5 points)

Mathematics
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
5 0

Yo sup??

cosx>0 in the 1st and 4th quadrant.

tanx>0 in the 1st and 3rd quadrant.

therefore the common solution is x lies in 1st quadrant.

Hence the correct answer is option A.

Hope this helps

You might be interested in
I need help for solving 4.8(x+4)=2.16
Bas_tet [7]
I hope this helps you



4,8 (x+4)=2,16



48 (x+4)=21,6


x+4=21,6/48


x+4= 0,45


x=0,45-4


x= -3,55


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation of a line that is perpendicular to y=-2/7x+9 and passes through the point (4,-6)
Ulleksa [173]
This is in slope-intercept form, so you can think of it as being y=mx+b. Invert m (the slope) and flip its sign, and then substitute the x and y values in and solve for b. The answer is y=7/2x-20. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe the transformations of f(x) = x3 represented by g(x) = (x - 6) - 2.
devlian [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A pond has 458 rosy red minnows, 212 white cloud minnows, and 277 goldfish. how many more minnows than goldfish live in the pond
Colt1911 [192]

Answer:

393 more minnows than goldfish

Step-by-step explanation:

add 458 rosy red minnows and 212 white minnows,you get 670.Subtract the 277 goldfish from the 670 minnows and you get 393

7 0
3 years ago
A paint store sells 4 pints of paint for $19.00. How much is one pint of paint?
Sidana [21]

Answer:

4.75

Step-by-step explanation:

19/4 = 4.75

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • Simplify 5(x - 6). -x 5x - 6 5x - 30
    9·1 answer
  • What is the average speed in 26.22 into 2.925 hours
    13·1 answer
  • 15 more than twice a number
    14·2 answers
  • I need some help here
    11·1 answer
  • Which fraction is equivalent to this decimal?<br><br> 0.16¯
    15·2 answers
  • Please help me with this.
    13·1 answer
  • Shane, Cheryl, and Isaac went to the store to buy school supplies. Shane bought 4 pens, 3 folders, and 2 notebooks for a total o
    8·1 answer
  • If the points (1, -4) and (-1, r) and lie on a line whose slope is 5, what does r equal?
    11·1 answer
  • Can somebody help me please
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!