1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksklad [387]
3 years ago
8

Y^10+7y^5-8 Factor completely

Mathematics
1 answer:
saul85 [17]3 years ago
7 0
(y^5-1)(y^5+8)............
You might be interested in
Does someone mind helping me with this problem? Thank you!
g100num [7]

Answer:

area = 1/2 b*h

Step-by-step explanation:

1/2 * 6 * 8 = 24 ft^2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Klaus was replacing the roof on his house. He used 420 nails to attach all the pieces of wood. Each piece of wood needed 7 nails
jeyben [28]
Multiply 40x7 then subtract that total you got from multiplying 40x7 with 420

40x7=160

420-160=260

260 pieces of wood were left.
4 0
3 years ago
Solve the equation. 2x - 8(x+1)= 6(2x - 3)
Flura [38]
ANSWER
x =  \frac{5}{9}
6 0
4 years ago
PLEASE HELP THIS IS DUE IN 1 HOUR IF I DON'T PASS THIS I'LL FAIL THE CLASS!!!!
expeople1 [14]
The answer will be 23 bcd. Hope it’s helps
8 0
3 years ago
Original price: $? Discount: 20% Sale Price: $75​
Bad White [126]

Answer:

the answer is 60

Step-by-step explanation:

so you see that there's 20 percent right, you find what number u can add it by to get 100, so 80+20=100 so u do that and put it in a decimal form which is 0.8 and you multiply it by the price so 0.8 x 75= 60

5 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST NO GUESSES PLZ!!!!!!!!!!!!
    12·2 answers
  • The weight of a full steel bead tire is approximately 800 grams, while a lighter wheel weighs only 700 grams. What is the weight
    11·1 answer
  • How many solution does 3=5
    5·1 answer
  • Formulate the recursive formula for the following geometric sequence.
    8·2 answers
  • The daily high temperatures were recorded in Montana for four days in February. They are listed in the table below. Day Temperat
    10·2 answers
  • (7.10; 7.15)
    12·1 answer
  • ☹️someone help me ASAP
    11·1 answer
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • In previous courses, you learned to solve single step and multi-step equations algebraically. Take a minute to review what you a
    8·1 answer
  • 2x+7y=4 −2x−8y =−2 ​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!