1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sophie [7]
4 years ago
10

ILL MARK BRAINLEST When Josiah opens and lays a cereal box out flat, he sees that the top and the bottom of the box both measure

2 inches by 8 inches, the sides of the box both measure 2 inches by 11 inches, and the front and back of the box both measure 8 inches by 11 inches. What is the surface area of Josiah's cereal box?
Mathematics
1 answer:
Elan Coil [88]4 years ago
4 0

Answer:

Surface area = 252 inches^2

Step-by-step explanation:

Surface area = 2lw + 2lh + 2wh

2(2*8) + 2(2*11) + 2(8*11)

32 + 44 + 176 = 252

You might be interested in
Plzzz helpppp333332222222222
Sati [7]

Answer: The answer is C or 13 units

How?: by a method called rise over run

the rise is at the y axis and the run is at x axis

*COUNT VERY CAREFULLY*

if you count right you should get 6 as a rise and  7 for run

6+7= 13

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10<br> 9. Solve for x.<br> (9x + 1)<br> 88<br> PLEASE HELP! will mark brainliest
Varvara68 [4.7K]

Answer:

x = 9.6

Step-by-step explanation:

9x + 1 = 88

combine like terms

9x = 87

divide

87/9 = 9.6

x = 9.6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How would I find the value of X in this equation
slava [35]
Sum of angles In all triangles are 180....line DAC is horizontal and therefore is 180 degrees ....so minus 180 degrees from 105 and you get 75 degrees....and since the sum of all angles in a triangle is 180...add 75 and 67 which would be 142 degrees ...then minus 142 from 180 degrees to get 38 degrees for x
4 0
3 years ago
According to the table, Tasha initially had blank dollars before purchasing songs, and the cost of each song was blank dollars
melomori [17]

Total money before purchasing = $30

Cost of each song = $1.20

Solution:

According to the table,

No. of songs    Amount

        2                 27.60

        3                 26.40

        4                 25.20

Difference between amount she have after bought 3 songs to 2 songs:

27.60 – 26.40 = 1.20

Difference between amount she have after bought 4 songs to 3 songs:

26.40 – 25.20 = 1.20

So, the cost of each song = $1.20

Amount of money she had after purchasing one song = $27.60 + $1.20

                                                                                          = $28.80

Tasha initially had before purchasing songs = $28.80 + $1.20

                                                                         = $30

Hence Tasha initially had $30 before purchasing songs and the cost of each song was $1.20.

5 0
3 years ago
What is the best deal ?? Please tell me step by step.
rewona [7]

Answer:

10 cans of Pepsi for $6.30

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The Empire State building in New York City is 1,250 feet tall. It has 103 floors. Rounded to the nearest whole, what is the heig
    6·2 answers
  • What is the distance between A(6, 2) and B(9, 12)? <br><br> Round to the nearest tenth.
    8·1 answer
  • Fletcher got 92 votes in the class election. 115 people voted. What percent of all the votes did he get?
    12·1 answer
  • Equations: 1)18-7x=4 2)13=19+2x<br>3) 4t+7=62-t<br>4) 5(2t-10)=60-12t<br>5) 4t=48-2(7-t) ​
    6·1 answer
  • I NEED HELP ON THIS QUESTION!!
    9·1 answer
  • The graph of g(x) is a reflection and translation of f(x) = 2x<br> Which equation represents g(x)?
    15·1 answer
  • If you answer this ill give u brainliest what is 23*45*98-3
    5·1 answer
  • 4
    7·1 answer
  • A right triangle has a leg with a length of 18 and a hypotenuse with a length of 31 yards. Find the length of the other leg (nea
    13·1 answer
  • Can someone please help with my math :I !!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!