1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
11

Find the selling price. Cost to store: $140 Markup: 25% The selling price is $.

Mathematics
1 answer:
Molodets [167]3 years ago
4 0

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

25% of $140 = $35

$140 + $35 = $175

You might be interested in
A 3-meter roll of red ribbon costs $1.89. What is the unit price?
Elan Coil [88]

Answer:

The price of ribbon is $0.63 per meter.

Step-by-step explanation:

It is given that:

Cost of 3 meter ribbon = $1.89

Unit price per meter = \frac{1.89}{3}

Unit price per meter = $0.63 per meter

Therefore,

The price of ribbon is $0.63 per meter.

5 0
3 years ago
I have the formula <br><br> A fraction • π r^2
MatroZZZ [7]

Answer:

22.2 ft²

Step-by-step explanation:

The area (A) of a sector is calculated as

A = area of circle × fraction of circle

  = πr² × \frac{50}{360}

  = π × 7.13² × \frac{5}{36}

  = \frac{7.13^2(5)\pi }{36} ≈ 22.2 ft² ( nearest tenth )

4 0
4 years ago
5000 for 5 years at 3.6% compounded monthly
Aleksandr [31]
Hello!

The sum at 5 years will be 8600.

Hope this helped! Need more help? Message me!
5 0
4 years ago
Anna created the poster shown below: A rectangle is shown. The length of the rectangle is labeled as length equal to 36 cm, and
Goryan [66]

Answer:

the first one is the right answer i had the test

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation: 14w=91<br><br><br> Please and thank you!!
avanturin [10]
You divide 91/14 to get w=6.5.
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On a certain hot summer day,481 people used the public swimming pool.The daily prices are 1.25 for children and 2.25 for adults.
    5·2 answers
  • Given: △ABC, m∠B=120° AB=6, BC=10 Find: Area of △ABC
    11·1 answer
  • Can someone help me with 4 and 5 please
    15·1 answer
  • A pharmacist has 80 milliliters of a 25% saline solution. Which expression can be used to find the percentage concentration of t
    9·1 answer
  • Given the function f(x)=x^2 and the transformed function g(x)=4x^2+1, explain how the parent function was transformed.
    14·1 answer
  • 7. Which of the following is equal to 260 = 4?
    14·1 answer
  • Keith has $400. Andrew has 3/4 as much as Keith. If Andrew gives 15% to Kevin how much does he have
    13·1 answer
  • What fraction, decimal or percent. Is equivalent to 9/9
    6·2 answers
  • What does the variable r represent in the equation 10r+4=8?
    6·1 answer
  • Consider this equation: -3x - 5 + 2x = 6
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!