1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
11

Find the selling price. Cost to store: $140 Markup: 25% The selling price is $.

Mathematics
1 answer:
Molodets [167]3 years ago
4 0

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

25% of $140 = $35

$140 + $35 = $175

You might be interested in
Help pls asap!!! Make sure to answer all of them!
Mariulka [41]

Answer:-4

-3

-2

Step-by-step explanation:

thx

3 0
2 years ago
The bank has accepted Mrs. Hudson's application for a mortgage to buy property worth $375,575. She has to pay 19 percent of the
Lostsunrise [7]
The loan amount will equal to 304,215.75
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ray has found that his new car gets 31 miles per gallon on the highwayand 26 miles per gallon in the city. He recently drove 285
Mkey [24]

Answer:

Highway = 155\ miles

City = 130\ miles

Step-by-step explanation:

Given

Highway = 31mi/gallon

City = 26mi/gallon

Total\ Miles = 285

Total\ Gallons = 10

Required

Determine the number of miles driven on the highway and on the city

Represent the gallons used on highway with h and on city with c.

So, we have:

c + h = 10 ---- gallons used

and

31h + 26c = 285 --- distance travelled

In the first equation, make c the subject

c = 10 - h

Substitute 10 - h for c in the second equation

31h + 26c = 285

31h + 26(10 - h) = 285

Open bracket

31h + 260 - 26h = 285

Collect like terms

31h - 26h = 285 - 260

5h = 25

Make h the subject

h = \frac{25}{5}

h = 5

Substitute 5 for h in c = 10 - h

c = 10 - 5

c = 5

If on the highway, he travels 31 miles per gallon, then his distance on the highway is:

Highway = 31 * 5

Highway = 155\ miles

If in the highway, he travels 26 miles per gallon, then his distance on the highway is:

City = 26 * 5

City = 130\ miles

8 0
2 years ago
The equation giving a family of ellipsoids is u = (x^2)/(a^2) + (y^2)/(b^2) + (z^2)/(c^2) . Find the unit vector normal to each
Fynjy0 [20]

Answer:

\hat{n}\ =\ \ \dfrac{\dfrac{x}{a^2}\hat{i}+\ \dfrac{y}{b^2}\hat{j}+\ \dfrac{z}{c^2}\hat{k}}{\sqrt{(\dfrac{x}{a^2})^2+(\dfrac{y}{b^2})^2+(\dfrac{z}{c^2})^2}}

Step-by-step explanation:

Given equation of ellipsoids,

u\ =\ \dfrac{x^2}{a^2}+\dfrac{y^2}{b^2}+\dfrac{z^2}{c^2}

The vector normal to the given equation of ellipsoid will be given by

\vec{n}\ =\textrm{gradient of u}

            =\bigtriangledown u

           

=\ (\dfrac{\partial{}}{\partial{x}}\hat{i}+ \dfrac{\partial{}}{\partial{y}}\hat{j}+ \dfrac{\partial{}}{\partial{z}}\hat{k})(\dfrac{x^2}{a^2}+\dfrac{y^2}{b^2}+\dfrac{z^2}{c^2})

           

=\ \dfrac{\partial{(\dfrac{x^2}{a^2})}}{\partial{x}}\hat{i}+\dfrac{\partial{(\dfrac{y^2}{b^2})}}{\partial{y}}\hat{j}+\dfrac{\partial{(\dfrac{z^2}{c^2})}}{\partial{z}}\hat{k}

           

=\ \dfrac{2x}{a^2}\hat{i}+\ \dfrac{2y}{b^2}\hat{j}+\ \dfrac{2z}{c^2}\hat{k}

Hence, the unit normal vector can be given by,

\hat{n}\ =\ \dfrac{\vec{n}}{\left|\vec{n}\right|}

             =\ \dfrac{\dfrac{2x}{a^2}\hat{i}+\ \dfrac{2y}{b^2}\hat{j}+\ \dfrac{2z}{c^2}\hat{k}}{\sqrt{(\dfrac{2x}{a^2})^2+(\dfrac{2y}{b^2})^2+(\dfrac{2z}{c^2})^2}}

             

=\ \dfrac{\dfrac{x}{a^2}\hat{i}+\ \dfrac{y}{b^2}\hat{j}+\ \dfrac{z}{c^2}\hat{k}}{\sqrt{(\dfrac{x}{a^2})^2+(\dfrac{y}{b^2})^2+(\dfrac{z}{c^2})^2}}

Hence, the unit vector normal to each point of the given ellipsoid surface is

\hat{n}\ =\ \ \dfrac{\dfrac{x}{a^2}\hat{i}+\ \dfrac{y}{b^2}\hat{j}+\ \dfrac{z}{c^2}\hat{k}}{\sqrt{(\dfrac{x}{a^2})^2+(\dfrac{y}{b^2})^2+(\dfrac{z}{c^2})^2}}

3 0
3 years ago
The cost of renting a table at the flea market is based on a fixed price per day plus an initial registration fee. If it costs $
Simora [160]

Answer:

c = 15d + 30

Step-by-step explanation:

Hey there!

This can be represented by an equation of a line, where the number of days is our x-values(d), and the price is our y-values(c).

The price for one day ($45) and the price for 4 days($90) are specific points on that line.

The points are (1, 45) and (4, 90).

We can first find the slope of the line:

  • As the price rises 45, the days increase by 3
  • Slope = rise/run
  • Slope = 45/3
  • Slope = 15

Now we can find the base price, by plugging the slope and a point into the equation y = mx + b.

Solve for b:

  • y = mx + b
  • 45 = 15(1) + b
  • 45 = 15 + b
  • 30 = b

The base price (b) is 30.

The equation is \text{\boxed{c = 15d + 30}}

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Last year, Lisa biked 376 miles. This year, she biked m miles. Using m , write an expression for the total number of miles she b
    11·1 answer
  • Solve for x 4x - 4 < 8
    10·2 answers
  • I really need help plzzz
    14·1 answer
  • During dance practice, Sasha drank 21⁄2 pints of water, and on the way home she drank 1⁄2 cup of water. How much water did she d
    11·1 answer
  • Will someone help me get this answer? And please explain it.
    12·1 answer
  • How do you find the slope intercept form for a slope that is -2 passing through points (4,-3)
    13·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • Round to the nearest hundredth (2 decimal places) when necessary
    6·2 answers
  • Given g(x) =<br> 1/4(15 - x)^2<br> what is the value of g(7)?
    10·1 answer
  • Complete the table shown below.<br><br> table showing function<br><br> x = <br><br> y = <br><br> z =
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!