Answer:
A. H<0
Step-by-step explanation:
<em>Add by 4 from both sides of equation.</em>
<em>-4+4>-4+h+4</em>
<em>Simplify.</em>
<em>0>h</em>
<em>Then, switch sides to find the answer.</em>
<em>h<0</em>
<em>h<0 is the correct answer.</em>
Answer:
Cost of a coffee is <u>$2.5</u> and cost of a latte is <u>$4.25.</u>
Step-by-step explanation:
Let cost of 1 coffee be 'c' and cost of 1 latte be 'l' dollars.
Given:
4 coffees and 12 lattes cost $61.
12 coffees and 7 lattes cost $59.75.
∵ 1 coffee cost = 
∴ 4 coffees cost =
and 12 coffee cost = 
∵ 1 latte cost = 
∴ 12 lattes cost =
and 7 lattes cost = 
Now, as per question:

Now, multiplying equation (1) by -3 and adding the result to equation (2). This gives,

Now, plug in the value of 'l' in equation 1 to solve for 'c'. This gives,

Therefore, cost of a coffee is $2.5 and cost of a latte is $4.25.
3 the answer is 3......................
Answer:
Unitary cost= $37.34 = $37
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Number of tires= 8
Total cost= $298.75
<u>To calculate the unitary value of each tire, we need to use the following formula:</u>
Unitary cost= total cost / number of tires
Unitary cost= 298.75 / 8
Unitary cost= $37.34 = $37
Answer:
(4, 9) and (-10, -8)
Step-by-step explanation: